Na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w przyszłym roku akademickim powstanie nowy kierunek – logopedia ogólna. Prowadzony będzie w Instytucie Językoznawstwa i Collegium Medicum UJK. Absolwenci poznają więcej medycznych aspektów logopedii i nowoczesne metody leczenia osób z komunikacyjnymi problemami.
Dr hab. Prof. UJK Ewa Boksa z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach informuje, że logopedia ogólna będzie kierunkiem pięcioletnim. Różnić będzie się od dostępnej dotąd logopedii, większą liczbą przedmiotów medycznych.
– Kierunek logopedyczny poszerzony będzie o dokładne studiowanie anatomii jamy ustnej, budowy mózgu, aspektów neuronalnych i neurologii wieku rozwojowego.
To właśnie uwarunkowania biologiczne mają podstawowy wpływ na rozwój mowy u dzieci, poza uwarunkowaniami środowiskowymi, dlatego pełniejsze zrozumienie budowy ciała, mózgu, jamy ustnej ma duże znaczenie w pracy z pacjentami.
Profesor podkreśla, że na świecie rozwijają się nowoczesne metody terapeutyczne np. terapia mikrofunkcjonalna, dlatego oferta edukacyjna musi być dostosowana do najnowocześniejszych badań.
– Terapie wykorzystują obecnie wiedzę dotyczącą biomechanizmu twarzy, ale też dotyczące budowy mózgu czy przetwarzania informacji.
Terapia miofunkcjonalna jest elementem terapii logopedycznej. To praca nad właściwym napięciem mięśniowym w jamie ustnej. Wpływa ona nie tylko na możliwość prawidłowej wymowy, ale i stabilnego wyleczenia wady zgryzu.
Kierunek logopedii ogólnej będzie prowadzony przez Instytut Językoznawstwa i Literaturoznawstwa i Instytut Nauki o Zdrowiu i Instytut Nauk Medycznych. Jego rozpoczęcie zaplanowano na październik 2025/26.
Podobne międzywydziałowe podejście do logopedii dostępne jest w Polsce w Gdańsku i Krakowie.