Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad regulacjami wynagrodzeń nauczycieli. Od przyszłego roku planowane są 5-procentowe podwyżki. Od stycznia tego roku pensje w tej grupie zawodowej wzrosły o 30 i 33 proc.
Wiceminister edukacji narodowej Paulina Piechna-Więckiewicz powiedziała na antenie Radia Kielce, że resort jest w stałym kontakcie ze związkami zawodowymi i pracuje nie tylko nad kwestiami finansowymi, ale również nad podniesieniem prestiżu zawodu nauczyciela oraz nad tym jak przyciągnąć do niego młodych ludzi.
– Oprócz kwestii związanych z regulacją finansów, czy warunków pracy nauczycieli i nauczycielek, to jest też kwestia czym ma być szkoła i czy nauczyciele będą wiedzieli, że są ważną częścią systemu oświaty i mają wpływ na ten system. Są pytani, konsultowani, uczestniczą w najważniejszych zmianach, tworzą szkołę otwartą, bezpieczną, w której miejsce jest też także dla nauczycieli, którzy będą podejmować wyzwania współczesnego świata. To jest zawód, który musi być też złożony z marzeń i ambicji – zwraca uwagę minister.
Paulina Piechna-Więckiewicz odnosząc się do ustawy lex Kamilek przypomniała, że powstała ona, aby przeciwdziałać przemocy wobec dzieci. Jak każdy nowy przepis, tak i ten powoduje początkowo pewne zamieszanie. Będzie jednak doprecyzowywany.
– Ministerstwo Sprawiedliwości zobowiązało się, że będzie nowelizować ustawę. My również jako Ministerstwo Edukacji będziemy w tych pracach uczestniczyć. Byliśmy też jednym z resortów, który prosił o doprecyzowanie różnych przepisów, aby każdy wiedział na czym stoi – zaznacza.
Od przyszłego roku szkolnego do programu nauczania wejdą dwa nowe przedmioty. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie, a edukacja obywatelska historię i teraźniejszość.