Oddaj krew, a w zamian weź książkę – zachęca Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach i zaprasza do udziału w akcji krwiodawstwa, która odbędzie się w czwartek (24 października) w godz. 9.00-12.00.
Agnieszka Kuś, dyrektor książnicy informuje, że tego dnia będzie się tu znajdował mobilny punkt poboru krwi, zorganizowany przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach.
– Zachęcam państwa, byście się podzielili tym, co macie najcenniejsze – własną krwią, by uratować komuś zdrowie, a nawet życie. My, jako biblioteka, podzielimy się tym, co dla nas ważne – książkami. Każda osoba, która tego dnia odda krew, otrzyma książkę, i będzie ją sobie mogła wybrać, według własnych upodobań literackich – zapewnia.
Swój udział w akcji zadeklarowała szkolna społeczność położonego po sąsiedzku I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Pedagog z tej placówki, Izabela Złonkiewicz, zapewnia, że młodzież chętnie angażuje się w takie działania.
– Wielu naszych pełnoletnich uczniów i absolwentów bezinteresownie bierze udział w akcjach, w których dzieli się darem życia. Bardzo chętnie włączymy się i w tę akcję, i będziemy zachęcać nie tylko uczniów, ale również nauczycieli oraz rodziców naszych uczniów, którzy brali udział w podobnych działaniach, i mam nadzieję, że i tym razem nie zawiodą. Obok są również inne szkoły. Myślę, że nasi uczniowie zachęcą swoich przyjaciół z innych placówek do włączenia się w tę akcję – dodaje.
Jak podkreśla Renata Janik, marszałek województwa świętokrzyskiego, tego dnia w akcji krwiodawstwa udział mogą wziąć wszyscy chętni.
– Akcja bardzo ważna, bo w naszym województwie, ale także w całym kraju brakuje krwi. Krew jest darem życia, którego nie da się zastąpić żadnym innym lekiem. To działanie ma na celu zachęcenie młodych osób do tego, by w najbliższy czwartek, 24 października oddały krew za książkę. Oczywiście dodatkowo będą wszystkie inne przywileje, które przysługują krwiodawcom, w postaci dwóch wolnych dni czy czekolady. Krew każdego z nas ma moc. Może uratować życie, dzięki krwi można przeprowadzać operacje, które często z powodu braku krwi są opóźniane, a ta zwłoka bywa niekorzystna dla zdrowia dla danego pacjenta – zaznacza.
Podobne akcje w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach będą się odbywać cyklicznie.