Stolica regionu świętokrzyskiego nawiązała współpracę z Ministerstwem Cyfryzacji w sprawie udostępniania otwartych danych. Celem podpisanego w poniedziałek (21 października) listu intencyjnego jest rozwój rządowej bazy informacji, która ma być wykorzystywana do wspierania lokalnych społeczności oraz wdrażania innowacyjnych rozwiązań.
Porozumienie ma przyczynić się także do zwiększenia przejrzystości administracji publicznej. Dzięki temu mieszkańcy, przedsiębiorcy oraz wszyscy zainteresowani mają zyskać dostęp do danych, które będą mogły być fundamentem do tworzenia nowych, funkcjonalnych produktów i opartych na nich usług.
Krzysztof Gawkowski, wicepremier oraz minister cyfryzacji podkreślił, że zawarte porozumienie jest elementem realizowanych wspólnie z samorządowcami w całym kraju działań zmierzających do modernizacji informacyjnej polityki państwa.
– Całe państwo musi zmienić spojrzenie na cyfryzację, ponieważ stała się ona częścią życia obywateli i obywatelek w zasadzie w każdym obszarze, od edukacji, poprzez politykę społeczną, ochronę zdrowia, energetykę, administrację czy wojsko. Dotyczy to też spraw nie związanych z cyfryzacją jak na przykład rolnictwo, czy też tematów związanych z infrastrukturą czy logistyką – mówił minister.
– Cyfryzacja jest również integralnie związana z dystrybuowaniem informacji, a dzięki takim porozumieniom możemy osiągnąć synergię w tym co dzieje się w mieście, gromadzonymi i wytwarzanymi w nim danymi, a państwem, które może te usługi zebrać w jednym miejscu – zaznacza minister.
Mowa tu o danych, które mogą być powtórnie wykorzystane do tworzenia mobilnych aplikacji lub które mogą być przetwarzane przez sztuczną inteligencję w celu kreowania innowacyjnych rozwiązań w różnych dziedzinach życia społecznego i gospodarczego. Informacje z takich dziedzin jak gospodarka i finanse, energia, transport, zdrowie, środowisko czy regiony i miasta mają być dostępne na platformie internetowej www.dane.gov.pl.
Agata Wojda, prezydent Kielc uważa, że podpisany list intencyjny przełoży się na poszerzenie usług oferowanych przez magistrat.
– To porozumienie świadczy o tym, że Kielce stają się liderem w tym, aby z informacjami o naszym samorządzie, kielczanach, czy danych statystycznych stać się częścią ogólnopolskiego portalu. Porozumienie będzie skutkować też tym, że będziemy mieli otwartą drogę do budowania wielu innowacyjnych narzędzi ułatwiających zarządzanie danymi i organizowanie procesów, które mają miejsce w urzędzie i podległych mu jednostkach – tłumaczyła prezydent.
– Pakiet danych prezentowanych przez miasto Kielce nieustannie poszerza się. To są informacje, które np. ułatwiają podejmowanie decyzji o charakterze inwestycyjnym, zarówno obecnym, jak i nowym inwestorom. Obecnie za pomocą geoportalu każdy może sprawdzić fragment miasta, którym jest zainteresowany. Pełny pakiet danych można otrzymać w kilka sekund. Mówimy też o statystyce z zakresu demografii, oświaty czy służby zdrowia – dodała Agata Wojda.
Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie Ministerstwa Cyfryzacji otwarte dane to dane instytucji, urzędów, firm, czy instytutów badawczych, z których każdy może korzystać. Na bazie otwartych danych w Europie i na świecie powstaje coraz więcej nowoczesnych produktów i usług. Na stronie internetowej www.dane.gov.pl znajduje się niemal 41 tys. danych z prawie 500 instytucji.