W Sandomierzu rozpoczęła się w czwartek (31 października) 32 kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków. Na cmentarzu katedralnym kwestują uczniowie i nauczyciele szkół ponadpodstawowych. Jak powiedziała Anna Płaneta, nauczycielka z Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich, ludzie są hojni, widać że ta inicjatywa jest bliska ich sercu i że pamiętają o zmarłych.
Jej koleżanka z pracy Karolina Domoradzka dodała, że w opiniach ludzi odwiedzających cmentarz katedralny to miejsce jest wyjątkowe ze względu na dużą ilość zabytków nagrobnych i atmosferę, która jest inna.
Widać, że osoby odwiedzające cmentarz katedralny celebrują to miejsce, a my jesteśmy dumni, że nasi uczniowie też biorą udział w kweście – stwierdziła nauczycielka.
Jolanta Sygentowska przyszła na cmentarz wraz ze swoją wnuczką i jej kuzynką. Powiedziała, że wspiera kwestę, ponieważ to jest nasze dziedzictwo, które należy zachować dla siebie i dla bliskich. Pani Romualda z kolei podkreśliła, że chodzi o pamięć, a cmentarze to nasza przeszłość, dlatego nie można przechodzić obojętnie wobec takich inicjatyw.
Kwesta (31 października) potrwa do godziny 16 i kontynuowana będzie do 3 listopada. Organizuje ją Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Katedralnego w Sandomierzu, który na przestrzeni ostatnich 30 lat dokonał renowacji ponad 120 zabytkowych nagrobków.
W tym roku te prace dotyczyły nagrobka Jana i Franciszki Piętów z 1804 roku – to jeden z najcenniejszych obiektów na cmentarzu katedralnym. Oprócz tego renowacją objęto nagrobek nieco młodszy z 1832 roku dr Franciszka Schucha oraz nagrobek Julii Stajniakowej z 1911 roku. Był on mocno popękany i rozlatywał się.
Oprócz tego zarząd Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego zlecił wykonanie prac porządkowych na 15 nagrobkach polegające na oczyszczeniu z glonów, wymyciu i impregnacji.
W tym roku w kweście weźmie udział ok. 250 osób.