Po 75 latach od śmierci szczątki Tomasza Piątka, żołnierza Batalionów Chłopskich, jednej z wielu ofiar komunistycznych represji zostały w środę (6 listopada) pochowane na cmentarzu w miejscowości Zofiówka w gminie Łubnice, pow. Staszowski.
Jak informuje dr Robert Piwko Naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, Tomasz Piątek został zatrzymany przez funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa 28 marca 1949 r. za pomoc członkom konspiracyjnej organizacji „Legion Czarnego Lwa”. Jak dodaje, jego rodzina nie znała powodów zatrzymania, skazania, uwięzienia i okoliczności śmierci.
– Dopiero w 1992 roku jedna z córek uzyskała informacje o tym dlaczego ojciec został zatrzymany. W listopadzie 2020 odnaleziono i zidentyfikowano jego szczątki na cmentarzu parafialnym Jeruzalem w Raciborzu – wyjaśnia.
W środę (6 listopada) o godz. 17 w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach przy ul. Warszawskiej 5 odbędzie się spotkanie pod hasłem „Totalitaryzm po polsku? Partia, procesy i propaganda”. Uczestnicy spotkania dowiedzą się m.n. jak wyglądało zarządzanie krajem przez partię komunistyczną oraz poznają kulisy organizowania pokazowych procesów sądowych.
Tomasz Piątek urodził się 16 października 1906 r. w Słupcu (obecnie gmina Łubnice, pow. staszowski). Był synem Jana i Marianny z d. Bryk. W przedwojennej, wolnej Polsce zajmował się prowadzeniem własnego gospodarstwa rolnego. Należał także do lokalnych struktur Stronnictwa Ludowego. W czasie okupacji niemieckiej służył w Batalionach Chłopskich – konspiracyjnej organizacji zbrojnej ruchu ludowego, był jednym z podkomendnych Jana Sowy „Grota”.
Po wkroczeniu Armii Czerwonej na tereny przedwojennego województwa kieleckiego w 1944 r. kontynuował swoją służbę na rzecz Niepodległej. Należał do Polskiego Stronnictwa Ludowego. Po sfałszowanych wyborach do Sejmu Ustawodawczego z 19 stycznia 1947 r. Stronnictwo zostało praktycznie usunięte ze sceny politycznej, a działaczy i członków przez kolejne lata prześladował komunistyczny aparat represji.
Po rozbiciu PSL Tomasz Piątek udzielał pomocy członkom konspiracyjnej organizacji „Legion Czarnego Lwa”. Grupa, którą kierował były członek Batalionów Chłopskich była aktywna na terenie powiatów sandomierskiego, buskiego, tarnobrzeskiego i mieleckiego. Tomasz Piątek pomagał oddziałowi w przetrwaniu, zapewniając żywność, zakwaterowanie oraz podstawowe informacje.
W marcu 1949 r. „Legion Czarnego Lwa” został rozbity. Tomasz Piątek został zatrzymany przez funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa 28 marca 1949 r. Był przesłuchiwany w Powiatowych Urzędach Bezpieczeństwa Publicznego w Sandomierzu i Busku-Zdroju, początkowo był osadzony w Więzieniu Karno-Śledczym w Kielcach.
Wyrok w sprawie Tomasza Piątka wydał Wojskowy Sąd Rejonowy w Kielcach w dniu 19 lipca 1949 r. Uznano Go za winnego niepowiadomienia władz o miejscu pobytu i miejscach zamieszkania członków organizacji „Legion Czarnego Lwa”.
Tomasz Piątek został skazany na dwa lata więzienia. Już w chwili wydania wyroku był człowiekiem ciężko schorowanym, o czym świadczą zachowane dokumenty lekarskie z 1946, 1947 i ostatni – z grudnia 1948 r.
W dniu 22 września 1949 r. został przewieziony do więzienia w Raciborzu. Tam stan jego zdrowia uległ dalszemu pogorszeniu. Zmarł 28 października 1949 r. w Szpitalu Miejskim w Raciborzu.