W wieczór poprzedzający Święto Niepodległości, w Hali „Pod basztami” w Chęcinach odbył się koncert „Polskie drogi do wolności”, zorganizowany przez Wojewodę Świętokrzyskiego oraz Burmistrza Miasta i Gminy Chęciny. Przed publicznością wystąpił zespół wokalno-aktorski „Sonanto”. Artyści zaprezentowali nowe aranżacje polskich pieśni patriotycznych, które towarzyszyły naszemu narodowi od powstań, poprzez okres wojenny i powojenny, aż do czasów „Solidarności”.
Wojewoda Józef Bryk powiedział po wydarzeniu, że był to bardzo dobry koncert, w którym połączono współczesne brzmienia z tradycyjnymi pieśniami. – Były to ważne utwory dla naszej tożsamości narodowej – zaznaczył.
Minister do spraw polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz stwierdziła, że takie koncerty pokazują, że można radośnie i w duchu patriotycznym obchodzić Święto Niepodległości.
– Z jednej strony uroczyście i podniośle, ale z drugiej strony swojsko. I dzięki temu czuje się wspólnotę, tożsamość Polaków – dodała minister.
Burmistrz Robert Jaworski powiedział, że wydarzenie wpisało się doskonale w klimat Chęcin, miasta z tradycjami, którego historia sięga XIII wieku, miasta, nad którym górują ruiny zamku królewskiego. – Utwory, które dziś zabrzmiały wprowadziły ducha patriotyzmu. To był bardzo piękny, udany koncert – podkreślił.
Po zakończeniu koncertu publiczność z entuzjazmem dzieliła się emocjami i wrażeniami. Widzowie mówili, że podobały im się nowe wersje utworów, które znają, i na których się wychowywali.
Tuż przed rozpoczęciem koncertu zostały wręczone odznaczenia państwowe. Wśród wyróżnionych znalazł się Karol Fijałkowski odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W ten sposób doceniono go za wybitne zasługi na rzecz środowisk kombatanckich, za działalność społeczną i charytatywną. Wręczono też złote, srebrne i brązowe krzyże zasługi.
Pełną listę odznaczonych prezentujemy poniżej.
LISTA OSÓB ODZNACZONYCH
KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
- Pan Karol Fijałkowski – za wybitne zasługi na rzecz środowisk kombatanckich, za działalność społeczną i charytatywną;
ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI
- Pan Zbigniew Małecki – za zasługi w działalności na rzecz honorowego krwiodawstwa, za propagowanie idei czerwonokrzyskiej;
- Pan Andrzej Szcześniak – za zasługi w działalności na rzecz honorowego krwiodawstwa, za propagowanie idei czerwonokrzyskiej;
SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI
- Pan Rafał Rawski – za zasługi w działalności na rzecz honorowego krwiodawstwa, za propagowanie idei czerwonokrzyskiej;
BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI
- Pan Witold Surowiec – za zasługi w działalność na rzecz samorządu terytorialnego w Polsce;
BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI
- Pan Dariusz Tomasz Knap – za wkład w rozwój edukacji przyrodniczej;
BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI
- Pan Jarosław Edward Gryz – za zasługi w działalności społecznej i kulturalnej;
- Pani Elżbieta Jach – za zasługi w działalności społecznej i kulturalnej;
- Pani Teresa Ewa Opoka – za zasługi w działalności społecznej i kulturalnej;
- Pani Zofia Walas – za zasługi w działalności społecznej i kulturalnej;
ODZNAKĄ HONOROWĄ „ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ”
- Pan Marcin Medyński