W sobotę (15.11) w Sandomierzu rozpoczyna się 12. Święto Młodego Wina. Impreza jest jednym z elementów promujących sandomierskie winiarstwo, które odradza się od ok. 15 lat. Jego prekursorami już w XIII wieku byli ojcowie dominikanie.
Uroczyste otwarcie Święta rozpocznie się o godzinie 11 w Muzeum Zamkowym, gdzie zaprezentowane zostaną poszczególne winnice z Sandomierskiego Szlaku Winiarskiego. Następnie zebrani uformują korowód, którzy przejdzie z dziedzińca zamkowego do rynku starego miasta. Poprowadzi go Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Tam, przy zabytkowym ratuszu, o godzinie 13.00 burmistrz Paweł Niedźwiedź przekaże winiarzom symboliczne klucze do miasta, po czym rozpoczną się degustacje. Będą się one odbywać w kilkunastu restauracjach na terenie Sandomierza, na co obowiązują wykupione wcześniej wejściówki. Nie trzeba ich mieć do degustowania starszych roczników sandomierskiego wina, co będzie się odbywać w plenerze, w namiocie przy ratuszu. O godzinie 16 na starówce odbędzie się koncert Lubelskiej Federacji Bardów, a o 19.30 wystąpi Teatr Ognia.
W powiecie sandomierskim obecnie dziewięć winnic posiada pozwolenie na produkcję i sprzedaż własnego wina. Mateusz Paciura, prezes Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy mówi, że wzrasta liczba nasadzeń winorośli na terenie powiatu.
– Zdarza się, że karczowane są sady, a w ich miejsce powstają winnice, szczególnie tam, gdzie teren jest trudny do uprawy, pagórkowaty, co z kolei lubi winorośl. Winiarze coraz odważniej dobierają odmiany owoców. Oprócz hybryd sadzą winorośl właściwą np. pinot noir, chardonnay, czy riesling. Sprzyja temu ocieplający się klimat, choć odmiany hybrydowe są bardziej odporne na wiosenne przymrozki, lepiej się regenerują – wyjaśnia. Mateusz Paciura dodał, że na Święto Młodego Wina przyjeżdżają ludzie z całego kraju, doceniający smak i aromat wina, a nie zawartość alkoholu.
Na niedzielę (17.11.) zaplanowano dzień otwartych winnic, podczas których będzie można zwiedzać plantacje, porozmawiać z winiarzami i degustować. Zaplanowano również warsztaty winiarskie i dotyczące serów. Gośćmi święta będą również winnice z Podkarpacia.