Około 300 mln zł zostało wypłaconych w tym roku mieszkańcom regionu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu „Czyste Powietrze”. Zainteresowani dotacją złożyli 13 tysięcy wniosków. O uzyskanie dotacji mogli ubiegać się właściciele domów jednorodzinnych, którzy chcieli wymienić źródło ciepła, przeprowadzić termomodernizację budynku czy też zainstalować instalację fotowoltaiczną. W poniedziałek (18 listopada) podsumowano kampanię informacyjno-edukacyjną pn. „Sołtys ambasadorem Czystego Powietrza”.
Jacek Skórski prezes WFOŚiGW w Kielcach podkreślił, że zainteresowanie programem jest olbrzymie, a sołtysi mający bezpośredni kontakt z mieszkańcami w najlepszy sposób przekazują informacje na temat tego jak uzyskać dofinansowanie, a jednocześnie ostrzegają przed nieuczciwymi wykonawcami.
– Program „Czyste Powietrze” został uruchomiony w 2018 roku i od tamtej pory do wojewódzkiego funduszu wpłynęło 54 tys. wniosków. Zainteresowanie programem rośnie o czym mówią statystyki. W poprzednich latach, rocznie wpływało 7 tys. wniosków, a od początku bieżącego roku do 15 listopada zostało ich już złożonych ponad 13 tys. Warto pamiętać także o programie FEnIKS na realizację, którego mieliśmy 409 mln zł, które zostały już rozdysponowane – wyjaśnia.
Prezes dodaje, że obecnie trwają prace zmierzające do tego, aby jak najszybciej nadrobić zaległości w wypłatach dofinansowań i w związku z tym fundusz już zatrudnił 5 dodatkowych osób, aby proces ten usprawnić. Według wstępnych szacunków wszystkie zaległości powinny zostać uregulowane około kwietnia 2025 roku.
Zdaniem Jacka Maruszewskiego sołtysa ze wsi Stefanówka w gminie Staszów, pomysł, aby sołtysi przekazywali mieszkańcom informacje na temat programu „Czyste Powietrze” był bardzo dobry, ponieważ znają oni najlepiej potrzeby swoich miejscowości.
– W moim sołectwie, które jest małe bo obejmuje tylko 32 domy z programu skorzystało kilka osób. Pozyskane dofinansowanie zostało przeznaczone na zakup pompy ciepła, wymianę źródła ciepła oraz instalację paneli fotowoltaicznych. Nie brakło niestety głosów krytycznych ze strony mieszkańców. Dotyczyły one procedur związanych z wypełnianiem koniecznych dokumentów, a także długim czasem oczekiwania na pieniądze – tłumaczy.
Jak dodaje sołtys, kolejni mieszkańcy, którzy do tej pory nie skorzystali z programu zamierzają się ubiegać o dofinansowanie.
Od początku 2025 roku program „Czyste Powietrze” ma zostać zmodyfikowany w taki sposób, aby w przyszłości zapobiegać wyłudzeniom oraz chronić beneficjentów przed nieuczciwymi wykonawcami.