W Sandomierzu trwają VII warsztaty ikonograficzne. Sztukę pisania ikon zgłębia 18 osób z województwa świętokrzyskiego, ale jest także uczestnik z Podkarpacia. Spotkania odbywają się w parafii prawosławnej. Prowadzi je Jan Grigoruk, ikonograf monasteru prawosławnego w Supraślu.
Uczestnicy warsztatów potrafią spędzać po kilka godzin dziennie nad tworzeniem swojej ikony. Większość z nich jest na tych zajęciach po raz kolejny.
Pani Joanna powiedziała, że spodobało się jej już za pierwszym razem. – Ważne dla mnie było duchowe podejście podczas tworzenia ikon, a potem satysfakcja z ich wykonania – dodała.
Jakub Bogdanowicz z okolic Biłgoraja powiedział, że wcześniej sam próbował nauczyć się pisania ikon, ale wiedział, że potrzebuje kogoś, kto wyeliminuje u niego błędy techniczne. Wtedy trafił na informację o warsztatach ikonograficznych w Sandomierzu pod okiem wybitnego specjalisty.
Jan Grigoruk prowadzi zajęcia w sposób mocno uduchowiony. Są to opowieści o religii, o historii ikony, przesłaniu jakie powinna nieść, jednocześnie ze wskazówkami czysto praktycznymi. Jak powiedział – tworzenie ikony musi być zgodne z kanonem tzn. nie może ona być abstrakcją, nie może też posiadać barw i symboli zrozumiałych tylko dla autora, bo chodzi o uniwersalizm sztuki chrześcijańskiej, aby była ona zrozumiała dla chrześcijanina na całym świecie.
Podkreślił, że ikona to Pismo Święte, zawiera te same historie i wiarę co Ewangelia, ma przemawiać do każdego, dlatego mówi się o pisaniu, a nie o malowaniu ikon.
Ks. Marcin Chyl, proboszcz parafii prawosławnej w Sandomierzu poinformował, że z roku na rok zainteresowanie warsztatami ikonograficznymi wzrasta, co motywuje go do organizowania kolejnych, ponieważ to jest coś, czego nie można sobie kupić ani dostać, to jest zagłębienie się duchowe poprzez swoją pracę, skupienie i modlitwę. Dodał, że pisanie ikon łączy chrześcijan, w gronie kursantów jest tylko dwoje prawosławnych, a pozostali to katolicy.
– Dla tych uczestników jest to możliwość zapoznania się z prawosławiem. Podczas zajęć pada bardzo dużo pytań, staram się na nie odpowiadać, tłumaczyć – stwierdził ks. Marcin Chyl.
Warsztaty ikonograficzne potrwają do 24 listopada. Zostały zorganizowane przy wsparciu finansowym m.in. samorządów: miasta, powiatu i województwa.