„Złoty polski – stulecie reformy walutowej” to temat konferencji, która odbyła się w siedzibie kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.
Wydarzenie było wyjątkową okazją do uczczenia stulecia reformy walutowej, która miała kluczowe znaczenie dla stabilizacji gospodarki Polski.
Małgorzata Łakomiec, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, podkreśla, że Władysław Grabski sto lat temu dokonał wydawałoby się rzeczy niemożliwej.
– Przywrócił wartość polskim pieniądzom, zahamował niesamowitą inflację i spowodował, że złotówka zyskała wartość na rynkach europejskich i nie tylko. Przeprowadził reformy w sposób bardzo szybki i skuteczny, ale też jednocześnie miał bardzo duże uprawnienia. Mógł wydawać rozporządzenia, które miały moc ustaw bez zgody Sejmu i Senatu – zaznacza.
Grażyna Barwinek, wicedyrektor szkoły podstawowej w Chęcinach i doradca metodyczny Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, podkreśla, że czasy, które poprzedzają wprowadzenie reformy Grabskiego były bardzo trudne dla Polski.
– To czas, kiedy nie mieliśmy wolności. Walka o niepodległość i polski pieniądz była najistotniejsza. Moment, kiedy Polska otrzymuje wolność jest trudna, dlatego, że mamy niesamowitą hiperinflację. Rząd nie ma innego wyjścia, musi przeprowadzić bardzo poważną reformę, która spowoduje, że sytuacja w Polsce się ustabilizuje. To wyzwanie podejmuje Władysław Grabski, człowiek, którego można uznać za jednego ojców niepodległości w dziedzinie gospodarczej i politycznej. Reforma jest bardzo ważna dlatego, że Polska zyskuje wówczas zupełnie inną opinię gospodarczą i polityczną w Europie – wyjaśnia.
Robert Piwko, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, podkreśla, że dziś z podziwem i koniecznością pogłębienia naszej wiedzy spoglądamy na naszych przodków, którzy decydowali o kierunku rozwoju II Rzeczpospolitej.
– Dla wielu z nas jest to tylko Władysław Grabski i reforma walutowa. Ta konferencja służy temu, aby dowiedzieć się, jak tego typu zadania się realizuje, jakie były skutki reformy walutowej. Wpisuje się ona w najjaśniejsze blaski i osiągnięcia naszych bankowców i elitę polityczną II Rzeczpospolitej – przekonuje.
Monika Wojciechowska, pełnomocnik ministra finansów do spraw strategii edukacji finansowej, podkreśla, że sto lat temu została wydana książka Janusza Korczaka „Bankructwo małego Dżeka”. Powieść opowiada o historii gospodarczego przedsięwzięcia dziewięcioletniego chłopca.
– Jest to pierwsza książka o tematyce finansowej dla dzieci i młodzieży. W tym roku na wniosek ministerstwa finansów została włączona do lektur nieobowiązkowych w szkole podstawowej dla kas 4-8. Zachęcam do zapoznania się z tą cenną pozycją, która pokazuje jak przedsiębiorczość szkolna może rozwijać w uczniach edukację finansową, przedsiębiorczość i spółdzielczość – zaznacza.
Swoje wystąpienia podczas konferencji mieli przedstawiciele: Ministra Finansów, Narodowego Banku Polskiego, Archiwum Państwowego w Kielcach, Muzeum Historii Kielc oraz Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli przy współpracy kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.