Minister rolnictwa Czesław Siekierski przybył w niedzielę (24 listopada) na rozmowy z rolnikami blokującymi przejście graniczne w Medyce. Poinformował, że jego resort razem z ministerstwem rozwoju przygotowują negatywne stanowisko do umowy handlowej między UE a krajami Mercosur.
Dodał, że w piątek w Warszawie rozmawiał na ten temat z minister rolnictwa Francji Annie Genevard. „Wspólnie ustaliśmy pewne działania na szczeblu europejskim, by osiągnąć cel zablokowania tej umowy” – zaznaczył szef MRiRW.
Poinformował, że jego resort razem z ministerstwem rozwoju przygotowuje na wtorkowe posiedzenie rządu wspólne, negatywne stanowisko do umowy UE-Mercosur.
Pytany przez dziennikarzy o drugi postulat protestujących dotyczący podatku rolnego, Siekierski wyjaśnił, że ustalenia z rolnikami zostały zmienione, a wszystkie środki przeznaczone na zwrot czwartej raty dla wszystkich rolników zostały przesunięte na rzecz opłacenia trzeciej i czwartej raty podatku dla tych rolników, którzy w swoich gospodarstwach ponieśli straty na skutek anomalii pogodowych – przymrozków, gradu czy deszczy nawalnych.
„Zmieniliśmy formułę. Zwracamy trzecią i czwartą ratę wszystkim rolnikom dotkniętym stratami. (…) Sytuacja się zmieniła. Ponieśliśmy dodatkowe wydatki z budżetu na pomoc dla rolników. Myślę, że to w jakiś sposób usprawiedliwia moją decyzję i ustalenia z ministrem finansów. Równowartość tej raty została przesunięta na wsparcie sytuacji kryzysowej” – tłumaczył Siekierski.
Protestujący rolnicy zapowiadają blokadę przejścia granicznego w Medyce do końca roku. Blokada nie dotyczy samochodów osobowych, autobusów, transportów humanitarnych oraz wojskowych.
Porozumienie ws. umowy przedstawiciele Unii Europejskiej i państw Mercosur osiągnęli już w czerwcu 2019 roku. Do tej pory jednak nie doszło do jej podpisania. Umowa ma mieć charakter kompleksowy i zawierać zobowiązania w zakresie m.in. liberalizacji ceł w handlu wzajemnym towarami, współpracy w sprawach weterynaryjnych i fitosanitarnych, ochrony oznaczeń geograficznych, liberalizacji handlu usługami, liberalizacji dostępu do rynku zamówień publicznych. Ważnym, a jednocześnie kontrowersyjnym elementem umowy są kwestie związane z ochroną środowiska i warunkami pracy.