W Kielcach i powiecie kieleckim maleje liczba zgłoszeń dotyczących przemocy w rodzinie – wynika z danych Komendy Miejskiej Policji w Kielcach.
Od początku roku do końca października kieleccy policjanci założyli prawie 700 niebieskich kart, podczas gdy w analogicznym okresie poprzedniego roku było ich ponad 900. Natomiast w 2022 roku od stycznia do października funkcjonariusze wystawili prawie 900 takich dokumentów.
Jak podkreśla aspirant Małgorzata Perkowska-Kiepas z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach, o przemocy nie można mówić tylko w kontekście fizycznym.
– Przemoc, to nie tylko to co widać, czyli zasinienia, złamania kończyn. Mówimy również o przemocy psychicznej. To zazwyczaj nękanie, zastraszanie, czy krzyk. Jest również przemoc finansowa – mówi Małgorzata Perkowska-Kiepas.
Dr Eliza Mazur z Wydziału Prawa i Nauk Społecznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach mówi że w przypadku ofiary przemocy uwagę trzeba zwrócić na kilka aspektów.
– Musimy zwrócić uwagę na samopoczucie ofiary. Przede wszystkim na to, czy ta osoba wycofuje się z relacji społecznych, czy unika kontaktów z osobami z którymi dotychczas utrzymywała ten kontakt. Musimy także zwracać uwagę na samopoczucie takiej osoby, tzn. czy przejawia objawy depresji, czy narzeka na bóle głowy, czy zaniedbuje swoje dotychczasowe obowiązki i czy jest osobą apatyczną – wylicza Eliza Mazur.
Agnieszka Im-Chatys, kierownik Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Kielcach przypomina, że osoby doznające przemocy mogą skorzystać z pomocy specjalistów zatrudnionych w ośrodku.
– Ofiary przemocy mogą skorzystać z całodobowej, bezpłatnej pomocy w naszym hostelu. Oferujemy 3 miesięczny pobyt i opiekę psychologiczną. Do hostelu nie jest potrzebne skierowanie – mówi Agnieszka Im-Chatys.
W tym roku w hostelu przebywało ponad 50 osób, a w ubiegłym ponad 40.
W Kielcach w poniedziałek (25 listopada) po raz 18. zainaugurowana została kampania społeczna „Biała wstążka”. Jej celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat zjawiska przemocy w rodzinie. Co roku odbywa się pod innym hasłem, a w tym roku jest to „#PomagamLeczęRatuję”.
W ramach kampanii organizowane będą konferencje naukowe, dyżury specjalistów, warsztaty dla osób pokrzywdzonych i stosujących przemoc w rodzinie, a także zajęcia w przedszkolach, czy szkołach. Uruchomiony zostanie także całodobowy Miejski Telefon Zaufania „Stop przemocy” – 195 13 oraz również całodobowy telefon dla osób z kryzysie emocjonalnym: 195 25. Czynny będzie również telefon w sprawach rodzinnych: 41 368 18 74.
Kampania „Biała wstążka” potrwa do 10. grudnia.
W zjawisku przemocy w rodzinie będziemy rozmawiać także w Punktach Widzenia. Początek audycji o godz. 16.30.