W grudniu tego roku mija 40 lat od strajku uczniów we Włoszczowie przeciwko usunięciu krzyży ze szkolnych ścian. Wydarzenia te rozegrały się w Zespole Szkół Zawodowych we Włoszczowie. Z tej okazji we Włoszczowie odbędą się dwudniowe uroczystości, zaplanowane na 13 i 14 grudnia (piątek i sobota).
Całość rozpocznie msza święta 13 grudnia o godz. 11.00 w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włoszczowie, pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego – zapowiada dyrektor Zespołu Szkół Nr 3 we Włoszczowie Mariola Koza.
– Następnie przejdziemy na plac szkolny naszego Zespołu Szkół, gdzie zostanie odsłonięta uroczyście tablica upamiętniająca te wydarzenia. Potem w domu kultury odbędzie się program artystyczny z udziałem mieszkańców, zaproszonych gości i młodzieży. Będzie można zwiedzić szkołę i wystawę dedykowaną jubileuszowi. O godz. 16.00 w domu kultury rozpoczną się wykłady poświęcone rocznicy – wymienia.
Drugiego dnia o godz. 15.00 odbędzie się koncert pieśni religijnej i patriotycznej w diecezjalnym sanktuarium bł. Józefa Pawłowskiego we Włoszczowie.
Do konfrontacji uczniów z reżimem komunistycznym doszło w grudniu 1984 roku – opowiada ks. dr Paweł Ścisłowicz, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kielcach. Po decyzji władz o zdjęciu krzyży ze szkolnych ścian, młodzież kupiła wtedy ze składek i poświęciła nowe krzyże, by powiesić je na miejscu tych, które zdjęto.
– 1 grudnia 1984 roku w salach lekcyjnych zawisło 17 krzyży. W niedzielę, 2 grudnia, podczas wywiadówki zauważono brak powieszonych dzień wcześniej krzyży. Rodzice i uczniowie, wzburzeni zaistniałą sytuacją, poprosili o ich zwrot. Gdy młodzież spotkała się z odmową ze strony szkoły, rozpoczął się strajk okupacyjny. Protestujących wspierali rodzice, miejscowi księża, niektórzy nauczyciele, ale też mieszkańcy całego miasta. Wraz z uczniami, w budynku szkoły przebywali i pełnili posługę duszpasterską księża: Marek Łabuda i Andrzej Wilczyński, wspierani przez proboszcza, ks. Kazimierza Biernackiego – przybliża.
W trakcie strajku do młodzieży przyjeżdżali niezależni dziennikarze, a także działacze opozycyjni, m.in. Anna Walentynowicz.
W tym czasie w mediach ogólnopolskich rozpętano akcję propagandową przeciwko uczniom włoszczowskiej szkoły i ich rodzinom. Nie zdołano złamać, ani zastraszyć nikogo ze strajkujących, jednak potem wielu strajkujących uczniów spotkały dotkliwe konsekwencje – dodaje ks. Ścisłowicz.
– Władze komunistyczne relegowały niektórych uczniów ze szkoły, innych nie dopuszczano do matury, wzywano na przesłuchania i szykanowano ich, aż do 1990 roku. Dotkliwie ukarano również księży: Marka Łabudę i Andrzeja Wilczyńskiego, którzy wspierali młodzież w patriotycznych poglądach – opowiada.
W jubileuszu wezmą udział uczestnicy strajku, m.in. jego przewodnicząca, Alicja Groszek- Rydzek. W proteście 40 lat temu uczestniczył także Paweł Bielawski – wtedy uczeń, a obecnie nauczyciel w Zespole Szkół we Włoszczowie.
– Strajk się zaczął w poniedziałek, ale ja dotarłem do szkoły dopiero w środę, bo wtedy, jako uczeń szkoły zawodowej, miałem w poniedziałki i wtorki praktyczną naukę zawodu. Po trudnych rozmowach z moimi rodzicami, dołączyłem do protestujących. Poszedłem rano na mszę świętą, potem kupiłem kilkadziesiąt bułek i z tym pieczywem poszedłem do moich przyjaciół do szkoły. Zostałem już do samego końca. Byliśmy nastawieni optymistycznie, ale pewna obawa była. Gdyby nie było wsparcia z zewnątrz: mieszkańców i rodziców, to na pewno nie wytrzymalibyśmy tych dwóch tygodni – wspomina.
Uczniowie prowadzili strajk od 3 do 16 grudnia 1984 roku. Protest zakończył się, gdy młodzież osobiście poprosił o to biskup Mieczysław Jaworski, podkreślając ich moralne zwycięstwo. Uczniowie niosąc krzyż, pod przewodnictwem biskupa przeszli wtedy uroczystą procesją przez miasto do kościoła.
Jubileusz dotyczący strajku organizują: Kuria Diecezjalna w Kielcach, powiat włoszczowski i Zespół Szkół nr 3 we Włoszczowie. Polskie Radio Kielce objęło wydarzenie patronatem medialnym. Pełen program uroczystości można znaleźć na naszej stronie internetowej www.radiokielce.pl
Wydawnictwo Rafael realizuje firm dotyczący włoszczowskiego strajku pt. „Znak sprzeciwu”. Wystąpią w nim m.in. Sara Lityńska, Sebastian Fabijański, Piotr Cyrwus i Mieczysław Hryniewicz. Trwa społeczna zbiórka na realizację tej produkcji. Szczegóły można znaleźć na stronie: znaksprzeciwu.pl.