„Krzemień pasiasty oczami studentów” – to tytuł nowej wystawy, którą można oglądać w piwnicach Muzeum Zamkowego w Sandomierzu. Zobaczymy tam biżuterię i małe formy złotnicze wykonane przez studentów Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.
Ekspozycja to efekt warsztatów, pleneru i spotkań z Cezarym Łutowiczem, który jako pierwszy użył krzemienia pasiastego w biżuterii. Grzegorz Lipiec z Muzeum Zamkowego podkreśla, że studenci przygotowali ciekawy zestaw kilkudziesięciu prac, w tym m.in. pierścienie, naszyjniki i bransolety. Jego zdaniem, potwierdza to jak bardzo krzemień pasiasty jest inspirujący i jak wiele rzeczy można z niego wykonać.
Przypomnijmy, że krzemień pasiasty, nazywany kamieniem optymizmu, jest symbolem Ziemi Sandomierskiej. Występuje tylko w jednym miejscu na świecie tj. w Krzemionkach Opatowskich.
Przygotowanie wystawy poprzedzone było konkursem. Nagrody dla zwycięzców, ufundowane przez złotników związanych z krzemieniem pasiastym, wręczono podczas otwarcia ekspozycji. Cezary Łutowicz i Andrzej Wilk nagrodzili Ewę Barańską za pierścień „Horyzont”. Ryszarda Krzesimowska ufundowała wyróżnienia dla: Jonatana Poeche za pracę „Fordite No.2”, dla Joanny Specylak za brosze „Spojrzenie” oraz Moniki Łuczak za naszyjnik „Weapon”. Mariusz Pajączkowski przekazał nagrodę dla Moniki Łuczak za naszyjnik „Weapon” oraz wyróżnienie dla Joanny Specylak.
Ekspozycję można oglądać do 2 lutego 2025 roku.