Szkolenie strzeleckie, z nawigacji, czy przygotowywanie zestawu wyposażenia indywidualnego żołnierza – między innymi takie tematy czekają na uczestników bezpłatnych szkoleń proobronnych, odbywających się pod hasłem „Zawsze dzielni i bojowi 2024”.
Organizatorem wydarzenia jest Kielecki Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich. Jak podkreśla jego dowódca, Robert Mazur, zajęcia są skierowane do młodych osób, które skończyły 18 lat.
– Będziemy szkolić młodzież ze strzelectwa. Będą cztery moduły szkoleniowe strzeleckie: szkolenie teoretyczne, trening bezstrzałowy i dwa treningi już na Strzelniczy Sportowej ŚWIT w Starachowicach, kiedy już uczestnicy dostaną do rąk broń i będą próbowali strzelać do tarczy. Będzie też szkolenie z nawigacji: to jest terenoznawstwo i topografia, podczas którego młodzi ludzie dowiedzą się np. jak nie zgubić się w lesie, czy jak wytyczyć azymut. W ofercie jest również szkolenie z zakresu budowania zestawu wyposażenia indywidualnego żołnierza. Tutaj żołnierz opowie, jak wygląda taki pakiet w przypadku żołnierza walczącego na misjach. Będzie też szkolenie z prowadzenia działań taktycznych, czyli tzw. zielona taktyka – wymienia.
Zajęcia podczas poszczególnych spotkań będą prowadzić praktycy, żołnierze.
Zapisy na kurs przyjmowane są w siedzibie Kieleckiego Szwadronu Kawalerii – Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego, ul. Ściegiennego 2 w Kielcach, nr pokoju 5 lub drogą elektroniczną: rotmistrz@onet.eu
W każdym ze szkoleń może uczestniczyć maksymalnie 15 osób. Nie trzeba brać udziału we wszystkich modułach.
Zajęcia będą się odbywać w ramach projektu: „I Ty możesz zostać żołnierzem NATO – szkolenia strzeleckie i proobronne – 25 lat obecności w Sojuszu” współfinansowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej.
Robert Mazur przyznaje, że szkolenia wojskowe cieszą się dużym zainteresowaniem wśród młodych osób. Dlatego Kielecki Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich planuje zorganizowanie kolejnych.
– Mamy plany, by w przyszłym roku młodzież pojechała do 25. Brygady Kawalerii Powietrznej do Tomaszowa Mazowieckiego, z którą mamy podpisaną umowę partnerską. Jest też jednostka, która w tym roku przejęła tradycje 13. Pułku Ułanów Wileńskich, jest to 18. Batalion Rozpoznawczy „Oczy i uszy” 18. Dywizji Zmechanizowanej w Białej Podlaskiej. Tam też mamy zapewniony tygodniowy kurs wakacyjny dla młodzieży – zapowiada.
Robert Mazur dodaje, że nie chce poprzestać na jednorazowych wydarzeniach.
– Jest pomysł stworzenia przy Wojewódzkim Domu Kultury zajęć na kształt przedwojennego przysposobienia wojskowego, jakie były prowadzone w tym miejscu przed II wojną światową. Wtedy te szkolenia z młodzieżą odbywałyby się praktycznie przez cały rok. Były też skierowane do osób młodszych, od 15 roku życia. To, czego młodzież dowie się na tych kursach na pewno przyda jej się w życiu, na przykład jak się zachować w przypadku wypadku drogowego, będą mogli udzielić pierwszej pomocy – zaznacza.