– Osamotnienie młodych ludzi, funkcjonowanie bardziej w sieci niż w rzeczywistości, kryzys rodziny – to najczęstsze przyczyny kłopotów ze zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży – powiedziała Iwona Korczyńska-Sapielak, prezes Fundacji „Dla naszych dzieci”.
W ten sposób prezes podsumowała konferencję, która odbyła się w Sandomierzu. Głównym celem wydarzenia było zwrócenie uwagi na problem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, a także oswojenie się z nim, ponieważ dla wielu osób jest on nadal wstydliwy.
– Dzieci i młodzież niby mają w Internecie wielu znajomych, przyjaciół, mnóstwo lajków pod swoimi informacjami, ale brakuje tego faktycznego wsparcia grupy rówieśniczej, czy nawet domowników. Taki młody człowiek nie ma do kogo zwrócić się z rzeczywistym problemem, dlatego konieczne jest zacieśnienie współpracy instytucji zajmujących się zdrowiem psychicznym. Oprócz poradni powinny to być także: szkoła, wydziały w urzędzie miasta i w starostwie oraz policja, aby był należyty przepływ informacji – dodała Iwona Korczyńska-Sapielak.
W konferencji wzięli udział znani i cenieni psycholodzy, psychiatrzy, terapeuci, przedstawiciele różnych instytucji, nauczyciele oraz młodzież. Mówiono m.in. o tym, jak dbać o zdrowie psychiczne, o roli motywacji i pozytywnego myślenia, o radzeniu sobie z hejtem i miejscach, w których można szukać pomocy w kryzysie psychicznym. W drugiej części konferencji był czas na pytania od młodzieży. Ta propozycja spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem. Nastolatkowie pytali m.in. o to, czy dostępna jest bezpłatna pomoc psychologiczna, jak pomóc rówieśnikowi w kryzysie psychicznym, który nie chce współpracować i odrzuca pomoc oraz o kwestie anoreksji i bulimii.
Organizatorami konferencji były: Fundacja „Dla naszych dzieci” oraz Fundacja Kultury Ziemi Sandomierskiej.