Kielce. ZUS / Fot. Wiktor Taszłow - Radio Kielce
Ponad 1,3 mln osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą złożyło wnioski o zwolnienie z płacenia grudniowych składek na ZUS. Najwięcej na Mazowszu. Tysiące chętnych zabiega o podobną ulgę w styczniu – pisze środowy „Puls Biznesu”.
Jak wskazano, „w pierwszym miesiącu działania programu wakacji składkowych wnioski złożyła większość z uprawnionych przedsiębiorców”. „Rząd zakładał, że o zwolnienie ze składek będzie mogło ubiegać się nawet 1,7 mln osób prowadzących działalność gospodarczą. Ale w tym roku można ubiegać się o zaniechanie poboru tylko składek grudniowych, bo program ruszył 1 listopada. Ponad 1,325 mln wniosków, które ostatecznie trafiły do ZUS, to i tak dużo, jak na krótki okres, jaki upłynął od uruchomienia wakacji składkowych” – ocenia gazeta.”PB” podał, że „według szczegółowych danych pozyskanych z ZUS najwięcej chętnych było na Mazowszu”. „Z wakacji składkowych jeszcze w tym roku chciało skorzystać prawie 230 tys. przedsiębiorców. Drugie miejsce zajęło województwo wielkopolskie, gdzie prawie 142 tys. osób prowadzących działalność gospodarczą złożyło wniosek, a trzecie małopolskie z ponad 140 tys. chętnych” – czytamy w środowym wydaniu.
