Budżet Kielc na 2025 rok został tak skonstruowany, by myśleć o dwóch priorytetach: osiąganiu stabilizacji finansowej i stawianiu na rozwój – podkreśliła na antenie Radia Kielce prezydent Kielc Agata Wojda.
Sesja budżetowa Kielc została zaplanowana na czwartek (19 grudnia). Skonstruowano budżet o wartości ponad 2 mld zł, który zakłada jednak także rekordowe zadłużenie miasta, na poziomie 1,3 mld zł.
Agata Wojda podkreśla, że z tego powodu operacje finansowe muszą być przemyślane i odpowiedzialne, a miasto musi sięgać po każdą możliwą złotówkę dofinansowania.
– Odpowiedzialność w wydatkowaniu pieniędzy i kwestia oszczędności, co też będziemy w przyszłym roku mocno akcentować i wpływy do budżetu. Bez tego elementu nie będziemy mieli pewnej elastyczności reagowania na możliwości rozwojowe miasta, a mamy przekonanie, że będą się one pojawiać – mówiła.
Zapytana o ewentualne cięcia, prezydent Kielc zapowiada optymalizowanie kosztów.
– W tym momencie procedowanych jest kilka audytów w mieście. To np. audyt dotyczący pomocy społecznej, który przedstawi nam czarno na białym raport dotyczący tego, jak wydatkujemy pieniądze na pomoc społeczną. Widzimy bowiem, że usługi mamy na porównywalnym poziomie do innych miast, a wydatki o 1/3 wyższe. Zwracają nam na to uwagę eksperci, zalecając byśmy przyjrzeli się, czy mamy dobrze skonstruowany system, który udziela pomocy potrzebującym, a jednocześnie wykorzystuje pieniądze w optymalny sposób – mówi prezydent.
Agata Wojda zapowiada, że praca nad stabilizacją finansową miasta ma pomóc w uzyskaniu większej autonomii samorządu w podejmowanych decyzjach.
– Z drugiej strony to budżet, w którym stawiamy na rozwój, szczególnie w przededniu możliwości pozyskania ogromnych dotacji z funduszy europejskich. Nie chcemy, jako miasto, przegapić żadnej szansy na realizację ważnej, kluczowej inwestycji, na skorzystanie z tych programów, bo szanse w tych obszarach mogą się już nie powtórzyć – podkreśla.
Agata Wojda, wśród planowanych inwestycji wymienia m.in. inwestycje w przedsiębiorczość, rewitalizację placu Wolności i Doliny Silnicy, a także inwestycje drogowe.
By zwiększyć wpływy do budżetu i uzyskać stabilność finansową miasta, w Kielcach zaplanowano także podwyżki. Wzrosną opłaty za odbiór odpadów, podatki gruntowe i stawki za użytkowanie wieczyste.
Prezydent Kielc Agata Wojda, zapytana o audyt w Koronie, poinformowała, że poprzedni prezes uzyskał absolutorium od walnego zgromadzenia. W audycie nie było mowy o nieprawidłowościach, zaprezentowano natomiast kilka wniosków dotyczących profesjonalizacji spółki i klubu.
– Te zmiany organizacyjne pan prezes będzie wdrażał, dostał takie zadanie. Jednocześnie mamy dziś gotowy dokument, który wraz ze sprawozdaniem finansowym do oferty sprzedaży. Nie ukrywam, że aby zapewnić stabilne funkcjonowanie klubu sportowego, musimy znaleźć finansowanie zewnętrzne. Dziś opieranie działalności sportowej zawodowej o środki budżetu miasta stanowi coraz większy problem, także w innych miastach – podkreśla.
Prezydent Kielc dodaje, że miasto odbyło rozmowy w sprawie zakupu Korony z kilkoma podmiotami. Aktualnie na stole są dwie propozycje, ale nie jest przesądzone, że któryś z tych podmiotów kupi klub. Istotne mają być warunki zabezpieczenia finansowego i sportowego klubu. Agata Wojda zapewnia, że Korona jest pewną marką promującą miasto, dlatego Kielce mogłyby wspierać klub np. w ramach pieniędzy przeznaczanych na promocję przez sport.