Od nowego roku mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego będą mogli korzystać z miejskiego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Trafią tam śmieci, które nie nadają się do odbioru standardowego.
Na terenie PSZOK-u będzie też wiata edukacyjna i plac zabaw dla dzieci, gdzie wykorzystane będą urządzenia, które dostały „drugie życie”. W taki sposób będziemy edukować młodzież o tym, jak ważny jest recykling w codziennym życiu – mówi prezydent Ostrowca Artur Łakomiec.
– Mieszkańcy przywożący swoje odpady będą mogli skorzystać z kilkunastu zadaszonych boksów, w których składane będą m.in. ponadgabarytowe odpady, śmieci z remontów, meble czy sprzęt AGD. W ramach inwestycji zaplanowano także wykorzystanie nowoczesnych maszyn do segregacji i zagospodarowania odpadów. Ich wartość to 5 mln zł – dodał.
Inwestycja obejmuje także zakup pojazdów, które według harmonogramu będą odbierać śmieci od mieszkańców.
Budowa PSZOK-u w Ostrowcu Świętokrzyskim kosztuje ponad 18 mln zł. Połowa to dofinansowanie z Polskiego Ładu.
PSZOK będzie przyjmował selektywne odpady komunalne, w tym: papier, tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe, metale, szkło, tekstylia, odzież, zużyte opony, lampy fluorescencyjne i inne odpady zawierające rtęć, przeterminowane leki i chemikalia, odpady wytworzone podczas iniekcji domowych (w szczególności: zużyte igły, strzykawki, ampułko-strzykawki), zużyte baterie i akumulatory, filtry olejowe, tkaniny do wycierania (np. szmaty, ścierki) i ubrania ochronne zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi, oleje i tłuszcze, farby, tusze, farby drukarskie, kleje, lepiszcze i żywice, detergenty, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, drewno, odpady budowlane i rozbiórkowe (stanowiące odpady komunalne w podziale co najmniej na: drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, odpady mineralne, w tym beton, cegłę, płytki i materiały ceramiczne oraz kamienie, materiały izolacyjne, papę), zielone oraz inne bioodpady pochodzenia roślinnego, meble i inne odpady wielkogabarytowe oraz inne odpady, w tym odpady niebezpieczne, wydzielone ze strumienia odpadów komunalnych.