Sandomierz ma własne archiwum fotografii. Czarno-białe zdjęcia nadwiślańskiego grodu można oglądać w Internecie, a także w ratuszu, korzystając z ekranów multimedialnych. Na potrzeby projektu powstała specjalna platforma cyfrowa, która obsługuje stronę internetową i ekrany.
Pomysłodawcą i koordynatorem projektu jest Piotr Kusal, pracownik Sandomierskiego Centrum Kultury. Jako pasjonat czarno- białej fotografii zebrał pokaźny zbiór zdjęć. Pomogli w tym mieszkańcy, przekazując swoje prywatne pamiątki.
Obecnie w Archiwum Fotografii Sandomierza jest około tysiąca zdjęć, ale jak zaznacza Piotr Kusal, to dopiero początek, ponieważ archiwum będzie się rozrastać, w miarę jak będą przybywać kolejne zdjęcia. Docelowo zgromadzi ono kilkadziesiąt tysięcy zdjęć.
Fotografie są podzielone tematycznie. Można np. wejść w zakładkę „ulice” i zobaczyć jak na dawnych zdjęciach wyglądała m.in. ulica Mariacka czy Katedralna. To samo dotyczy zabytków, kościołów, szkół, banków i służby zdrowia. Archiwum jest wyposażone w sztuczną inteligencję, która ożywia twarze sandomierzan z dawnych fotografii. Jest tam również część z historią mówioną, czyli archiwalne nagrania audiowizualne, w których najstarsi sandomierzanie opowiadają historię swojego miasta m.in. z lat wojennych. Część z tych osób już nie żyje.
Najstarsze fotografie Sandomierza pochodzą z około 1880 roku i przedstawiają głównie zabytki. Oprócz tego, są zdjęcia rodzinne, ujęcia z różnego rodzaju uroczystości i wiele innych.
Projekt pod nazwą Archiwum Fotografii Sandomierza otrzymał dofinansowanie z Krajowego Planu Odbudowy w wysokości 79 tys. zł. Zdjęcia można oglądać na stronie: www.archiwumfotografiisandomierza.pl.