6 stycznia orszaki Trzech Króli przejdą przez wiele miejscowości w województwie świętokrzyskim.
Tym razem wydarzeniu będzie towarzyszyło hasło „Kłaniajcie się królowie!”.
BRZEZINKI (GMINA MASŁÓW)
Orszak Trzech Króli tradycyjnie pojawi się w Brzezinkach. Po raz kolejny wydarzenie organizowane jest przez parafię NMP Królowej Świata w Brzezinkach i Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach ze wsparciem Fundacji Orszak Trzech Króli.
Mieszkańcy poszczególnych miejscowości spotkają się w swoich orszakach w różnych punktach Brzezinek. Orszak Czerwony z królem Kacprem, który zasilą mieszkańcy Barczy i Klonowa oraz zespół Barczanki ruszy sprzed kompleksu sportowego.
Orszak Zielony z królem Melchiorem z mieszkańcami Ciekot i Mąchocic-Scholasterii oraz członkami Zespołów Pieśni i Tańca Ciekoty i Żeromszczyzna spotka się na parkingu przy cmentarzu.
Orszak Niebieski z królem Baltazarem z mieszkańcami Brzezinek wystartuje z okolic Mini Marketu ABC wraz z zespołem Brzezinianki.
Co ważne, wszystkie orszaki wyjdą jednocześnie, o godz. 11.15, by spotkać się na placu przed kościołem. Tu odbędzie się wspólne kolędowanie.
Wydarzenie zakończy msza święta o godz. 12.00. Dla uczestników pochodów zostaną przygotowane bezpłatne śpiewniki, korony, okolicznościowe naklejki, gazetki misyjne i po raz pierwszy chorągiewki w kolorach orszaków.
W rolach królów wystąpią: Roman Kołomański – sołtys Ciekot, Wojciech Haba – radny, nauczyciel SP w Brzezinkach, trener, Mirosław Piwko – sołtys Brzezinek, w roli Marii Małgorzata Szewczyk, właścicielka Pensjonatu „Margaretka Świętokrzyska” w Brzezinkach.
Jak co roku wydarzenie wspiera Kazimiera Kołomańska w roli anioła. Tradycyjnie już wszyscy pójdą za gwiazdą, którą poprowadzi wójt Tomasz Lato.
DALESZYCE
Orszak przejdzie również ulicami Daleszyc. Wydarzenie rozpocznie się na Rynku o godz. 11.30, po czym uczestnicy udadzą się do kościoła w asyście Orkiestry Dętej, gdzie o godz. 12.00 rozpocznie się uroczysta msza święta.
Po zakończeniu nabożeństwa odbędzie się koncert kolęd przygotowany przez Orkiestrę Dętą z Daleszyc.
Ale to nie koniec wydarzeń tego dnia, bo o godz. 19.00 zaplanowano Koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu chóru „Uratowani”, kwartetu smyczkowego „Giocoso”, a także zaprzyjaźnionych artystów.
KIELCE
Tomasz Brożyna były kolarz, ks. Stanisław Słowik dyrektor Caritas diecezji kieleckiej oraz Wojciech Wojtasik nauczyciel z Zakładu Doskonalenia Zawodowego wcielą się w role Trzech Króli, którzy przejdą ulicami Kielc w orszaku 6 stycznia.
Jak zaznacza ks. Łukasz Zygmunt rzecznik kieleckiej kurii diecezjalnej, przemarsz nawiązuje do wydarzeń biblijnych związanych z poszukiwaniem nowonarodzonego Jezusa przez mędrców ze wschodu.
– Jest to dzień, w którym w sposób szczególny modlimy się za tych, którzy nie znają Jezusa i nie poznali jego zbawienia. Orszak jest wydarzeniem religijnym, które wprowadza radosny nastrój dziękczynienia za dar zbawienia i dziękczynienie za objawienie się Boga w osobie Chrystusa – wyjaśnia.
W postać króla Kacpra wcieli Wojciech Wojtasik, który od 15 lat jest nauczycielem w ZDZ. Jak przyznaje propozycja odegrania tej roli była dla niego zaskoczeniem.
– Nigdy wcześniej nie brałem udziału w takim przedsięwzięciu, ale zaproszenie do zagrania jednego z króli przyjąłem z radością. Na pewno będzie to dla mnie duże przeżycie osobiste i religijne. Trochę się stresuję, ale mam przekonanie, że wszystko wypadnie dobrze – podkreśla.
Orszak uformuje się o godzinie 12 przed siedzibą ZDZ i przejdzie ulicą Paderewskiego do skrzyżowania z ulicą Sienkiewicza, a następnie dojdzie do Katedry. Tam o godz. 13 zostanie odprawiona msza, a po niej uczestnicy wydarzenia przejdą na plac św. Jana Pawła II, gdzie odbędzie wspólne śpiewanie kolęd, a królowie złożą dary Dzieciątku dary.
Oprawę artystyczną wydarzenia przygotuje Wojewódzki Dom Kultury i podobnie jak w latach poprzednich w trakcie przemarszu zaprezentują się zespoły taneczne i grupy rekonstrukcyjne działające w placówce.
Każdy uczestnik marszu otrzyma koronę oraz śpiewnik, a dla najmłodszych będą przygotowane słodkie upominki.
KOŃSKIE
Orszak Trzech Króli po raz dziewiąty przejdzie ulicami Końskich. Na rynku, czyli Placu Kościuszki zaplanowano wspólne kolędowanie, jasełka i posiłek.
Ks. Kamil Kowalski wikariusz parafii Świętego Mikołaja mówi, że orszaki z trzech parafii spotkają się na rynku o godzinie 12.15.
– Wszyscy gromadzimy się na głównym rynku w Końskich i oczekujemy na wszystkie orszaki z parafii Świętego Mikołaja, Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, a także Chrystusa Odkupiciela – wymienia ksiądz.
Na rynku stanie scena, a na niej swoje miejsce znajdzie Święta Rodzina, której pokłonią się reprezentanci parafii, królowie, a także władze miasta.
– Na scenie będzie inscenizacja jasełek przygotowana przez naszą młodzież oazową z parafii Świętego Mikołaja, później zaprosimy do wspólnego kolędowania i każdy będzie mógł posilić się ciepłym posiłkiem – dodaje ks. Kamil Kowalski.
Parafia Świętego Mikołaja, która znajduje się przy rynku reprezentuje kontynent europejski i parafianie zakładają ubrania w czerwonym kolorze. Parafia MBNP reprezentuje Afrykę wraz z kolorem niebieskim, a ostatnia z parafii – Chrystusa Odkupiciela symbolizuje Azję, a parafianie ubierają zielone, szmaragdowe korony. Z tej parafii wyruszają też sportowcy reprezentujący wschodnie sztuki walki jak karate kyokushin w tradycyjnych kimonach.
MORAWICA
Królowie będą wędrować także przez Morawicę. O godz. 11.15 na placu przed Centrum samorządowym zaplanowano zbiórkę uczestników. Tu uformuje się korowód, który o godz. 11.30 wyruszy do kościoła w Morawicy, gdzie w samo południe rozpocznie się msza święta. Po nabożeństwie, o godz. 13.00 z koncertem wystąpi Szkolno-Gminna Orkiestra Dęta z Morawicy.
Każdy uczestnik wydarzenia otrzyma koronę w kolorze swojego orszaku: kolor niebieski to orszak króla Baltazara, kolor czerwony – króla Melchiora, kolor zielony – króla Kacpra.
Mile widziane są elementy ubioru w kolorze orszaku (chusta, szalik, czapka). Organizatorzy proszą o przebranie dzieci za królów, pastuszków lub aniołów.
Organizatorami wydarzenia są: Burmistrz Miasta i Gminy Morawica, Samorządowe Centrum Kultury i Biblioteka w Morawicy oraz Proboszcz Parafii p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Morawicy.
NOWINY
O godz. 14.00 spod Gminnego Ośrodka Kultury Perła w Nowinach wyruszy orszak, który przejdzie ulicami tego miasta.
Tegorocznej edycji Orszaku Trzech Króli przyświeca hasło: „Kłaniajcie się Królowie”.
Pokłon Trzech Mędrców stanowi kulminacyjny moment każdego Orszaku Trzech Króli i odkrywa przed nami prawdę o tym, że uznali oni Chrystusa za swego Króla i Pana. Pokłon władców będzie w 2025 roku tematem przewodnim, ze względu na ogłoszony przez Papieża Franciszka Rok Jubileuszowy – 2025 lat od narodzenia Chrystusa oraz ze względu na przypadającą 1000 rocznicę koronacji pierwszego Króla Polski, Bolesława Chrobrego. Ewangeliczny pokłon Mędrców, zwanych w tradycji królami, złożony Dziecku uznanemu za Króla wszystkich narodów, pobudza do refleksji nad znaczeniem tego aktu oddania i czci oraz nad rolą władców ziemskich, którzy swoją funkcję otrzymują z namaszczenia Bożego.
Jak co roku w Nowinach uroczystość Orszaku Trzech Króli artystycznie i muzycznie uświetnią artyści z Zespołu Placówek Oświatowych w Bolechowicach, Zespołu Placówek Integracyjnych w Kowali, Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Nowinach, Orkiestry Dętej z Nowin, KGW Kowalanki, KGW Szewczanki, Zespołu Ludowego „Bolechowiczanie”, Studia Piosenki Miniaturka.
Organizatorzy: Łukasz Gryń – wójt gminy Nowiny oraz Edyta Bobryk – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Nowinach.
OPATÓW
W Opatowie orszak rozpocznie się o godz. 12.00 mszą świętą w kolegiacie, po której odbędzie się pochód wokół świątyni.
OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI
Z kolei w Ostrowcu Świętokrzyskim trzy orszaki – zielony, czerwony i niebieski wyruszą z trzech parafii, by spotkać się na rynku. Orszak zielony wyjdzie z parafii Matki Bożej Saletyńskiej po mszy o godz. 11:30, orszak czerwony z parafii św. Jadwigi po mszy o godz. 12:00, podobnie orszak niebieski z parafii św. Michała. Na 13.30 przewidziano pokłon Trzech Króli i kolędowanie na ostrowieckim rynku.
OŻARÓW
Uczestnicy orszaku Trzech Króli w Ożarowie mogą liczyć nie tylko na wspólne przeżycia duchowe, ale i coś dla podniebienia. Poczęstunek tradycyjnymi pierogami przygotowują członkowie Stowarzyszenia „Aktywni Razem” oraz Kluby Seniora działające w gminie.
Jak poinformował Piotr Wójtowicz, naczelnik wydziału promocji w urzędzie miasta, uczestnicy orszaku otrzymają okolicznościowe śpiewniki oraz tekturowe korony. W rolę Trzech Króli wcielą się m.in. włodarze miasta.
Uroczystości rozpoczną się o godz. 12.00 od mszy w kościele parafialnym w Ożarowie. Następnie zebrani przejdą w orszaku na Plac Wolności. Tu odbędą występy artystyczne zespołu ludowego „Ożarowiacy” oraz „Sobowiacy”. Muzycy zaprezentują kolędy i pastorałki.
POŁANIEC
W Połańcu rozpoczęcie orszaku zaplanowano w dwóch parafiach. O godz. 10.15 w rynku miasta, następnie z przejściem do kościoła św. Marcina na mszę. Natomiast w parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych orszak ruszy o godz. 11.30 z parkingu przy cmentarzu, kończąc wspólną Eucharystią w kościele.
SANDOMIERZ
W Sandomierzu orszaki Trzech Króli wyruszą równocześnie o godz. 12.00 z trzech kościołów: Podwyższenia Krzyża Świętego, Nawrócenia św. Pawła oraz Matki Bożej Królowej Polski. Wszyscy spotkają się w rynku starego miasta przy bożonarodzeniowej szopce. Wspólne kolędowanie i pokłon Dzieciątku zaplanowano na godz. 13.00.
Tradycyjnie, w role Trzech Króli wcielą się osoby z Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, w tym kasztelan Karol Bury. Inscenizacja każdego roku wzbudza bardzo duże zainteresowanie mieszkańców oraz turystów. Towarzyszą jej występy artystyczne dzieci i młodzieży ze scholi działających przy kościołach.
Jak powiedział ks. Grzegorz Słodkowski, rzecznik diecezji sandomierskiej orszaki Trzech Króli przypominają o wydarzeniach z Betlejem, gdzie Mędrcy ze Wschodu oddali pokłon Nowonarodzonemu.
– To największe jasełka, które jednoczą całe wspólnoty w świętowaniu. Zachęcamy, by przygotować się do udziału, tworząc własną koronę lub strój inspirowany tamtą epoką, by jeszcze pełniej przeżyć to wyjątkowe wydarzenie – dodał rzecznik.
Większości orszaków na terenie diecezji sandomierskiej towarzyszyć będzie akcja charytatywna. Zbierane będą środki czystości i artykuły higieniczne dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Kurozwękach, prowadzonego przez Siostry Miłosierdzia. Mile widziane jest przyniesienie płynów do mycia, żeli, proszków, jednorazowych chusteczek nawilżanych itp.
SKARŻYSKO-KAMIENNA
Trasa skarżyskiego orszaku prowadzić będzie od kościoła pod wezwaniem Św. Brata Alberta do Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej. Przemarsz po raz 12 współorganizują Rycerze Kolumba.
Orszak wyruszy z placu kościelnego parafii pod wezwaniem Św. Brata Alberta o godzinie 13.30, jak co roku poprowadzi go kapela ludowa Adama Młodawskiego. Po drodze odgrywane są sceny rodzajowe, nawiązujące do tradycji kolędniczej. Na zakończenie zaplanowano wspólne kolędowanie przy Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej.
STARACHOWICE
W Starachowicach trwają ostatnie przygotowania do tegorocznego orszaku Trzech Króli. Jak co roku wyruszy sprzed kościoła pod wezwaniem Wszystkich Świętych po mszy o godzinie 12.00.
Trasa będzie taka sama jak od kilku lat. Uczestnicy przejdą ulicami: Radomską, Konstytucji 3 Maja, Oświatową i aleją Armii Krajowej, zapowiada jeden z organizatorów, Ryszard Nosowicz.
– Rycerze Kolumba od 2009 roku wspólnie z Fundacją Orszaku Trzech Króli organizują przemarsz, ale wcześniej także przygotowywaliśmy podobne wydarzenie. Co więcej, jestem przekonany, że jeszcze wiele podobnych spotkań przed nami – dodaje.
Orszak dotrze do żłóbka usytuowanego na placu Pod Skałkami, gdzie na Trzech Króli i wiernych będzie czekać Święta Rodzina.
Współorganizatorem wydarzenia jest Park Kultury, MOSiR i miasto Starachowice, włączają się także harcerze i inne grupy działające na terenie miasta.
STASZÓW
W Staszowie orszaki Trzech Króli wyruszą z dwóch miejsc. Po mszach świętych o godz. 11.00 w Sanktuarium św. Jana Pawła II i o godz. 11.30 w kościele św. Barbary, spotkają się w rynku miasta o godz. 12.15.
WODZISŁAW, JĘDRZEJÓW, SĘDZISZÓW, WŁOSZCZOWA
Orszak w tym roku odbędzie się również w Jędrzejowie, Wodzisławiu i Sędziszowie. Tradycja nie będzie kontynuowana we Włoszczowie.
ZAGNAŃSK
Po raz 8. Orszak Trzech Króli powędruje przez Samsonów (gm. Zagnańsk). Wydarzenie, w samo południe, rozpocznie msza święta w Kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Samsonowie. Po nabożeństwie, pod kościołem uformują się orszaki na czele ze Świętą Rodziną i Trzema Królami.
W Świętą Rodzinę wcieli się małżeństwo z Janaszowa, natomiast władcami będą: królem azjatyckim – nadleśniczy Wojciech Grad z Nadleśnictwa Zagnańsk, królem afrykańskim – radny powiatu kieleckiego, mieszkaniec naszej gminy, Kamil Piasecki, a w roli króla europejskiego wystąpi Wojciech Ślefarski, wójt Zagnańska. Pojawi się też anioł dobroci, którego zagra marszałek województwa świętokrzyskiego, Renata Janik.
Jak mówi Wojciech Ślefarski orszak uda się w kierunku ruin huty „Józefa” w Samsonowie.
– Po drodze będą odegrane cztery sceny teatralne: „Pasterze”, „Gospoda”, „Dwór Heroda” i „Walka dobra ze złem”. Na zakończenie, w ruinach pieca hutniczego, przewidziany jest Pokłon Trzech Króli. Potem będzie wspólne kolędowanie z panią Karoliną Boruń. Przewidziane są ogniska, będzie poczęstunek, będzie coś na słodko. Będzie też kilka niespodzianek. Zapraszam serdeczne mieszkańców gminy Zagnańsk oraz gości, bo bowiem, że tym orszakiem interesują się goście z Kielc, okolic – zachęca.
Organizatorzy: Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Jana Pawła II w Samsonowie, Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Samsonowie, Centrum Usług Społecznych w Zagnańsku i Gminna Biblioteka Publiczna w Samsonowie.