Od 1 stycznia 2025 roku wszedł w życie obowiązek selektywnej zbiórki tekstyliów i zużytej odzieży. Tego typu odpady nie mogą być już wyrzucane do kontenerów z odpadami zmieszanymi. Trzeba je oddać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK).
Gdzie oddawać tekstylia i odzież w regionie świętokrzyskim?
Chęciny
W Chęcinach obowiązuje samodzielne dostarczenie nowej frakcji opadów do miejscowego PSZOK. Robert Jaworski, włodarz miasta wyjaśnia, że mieszkańcy mogą to zrobić dwa razy w tygodniu.
– W PSZOK-u jest ustawiony odpowiedni kontener na tekstylia. Mieszkańcy mogą zostawic tu śmieci dwa razy w tygodniu. Punkt jest zlokalizowany przy al. Partyzantów i jest otwarty we wtorki oraz soboty. Będziemy obserwowali sytuację. Do tej pory nie mieliśmy żadnych problemów z innymi frakcjami. Stąd zakładam, że taka forma odbioru będzie dobrym rozwiązaniem – mówi.
Kielce
Barbara Sipa, rzecznik prezydenta Kielc przypomina, że obowiązek segregacji nowej frakcji odpadów obejmuje m.in. odzież, obuwie, czy pościel. W Kielcach odpady będzie można oddać bezpośrednio do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Magazynowej 3.
– Tych materiałów nie można już wrzucać do pojemników na odpady zmieszane. Każda gmina, w tym Kielce, jest zobowiązana do zapewnienia mieszkańcom możliwości oddawania tych odpadów głównie w miejscowym PSZOK. W Kielcach taki punkt jest czynny od wtorku do piątku w godz. od 10.00 do 18.00, a także w soboty od 8.00 do 16.00. Kielczanie właśnie w tym miejscu mogą bezpłatnie oddać odpady tekstylne podobnie jak inne śmieci podlegające selektywnej zbiórce – wyjaśnia.
Barbara Sipa podkreśla, że w przypadku używanej odzieży, obuwia czy posieli nadających się do użytkowania tego typu rzeczy można przekazać np. Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.
– Apelujemy by oddawać używane, ale nie zniszczone tekstylia do MOPR-u. Tam tego typu odzież jest dość sprawnie przekazywana najbardziej potrzebującym osobom – dodaje.
Końskie
W Końskich odbiór odpadów tekstylnych może zostać zamówiony spod domu telefonicznie, o czym informuje burmistrz Krzysztof Obratański.
– Nasz regulamin przewiduje albo samodzielne dostarczanie tekstyliów do Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej na PSZOK, albo zorganizowanie osobnego worka z odpadami tekstylnymi, podpisanego, powiadomienie telefoniczne PGK o zamiarze oddania odpadów podczas zbierania odpadów komunalnych.
Jak dodaje włodarz, mieszkańcy mogą też oddawać odpady do kontenerów PCK, które nadal będą znajdować się na osiedlach.
– Ogólnie dostępne są kontenery organizacji charytatywnych, do których można wrzucać ubrania nadające się do powtórnego użytku. Te organizacje mają podpisane z gminą umowy.
Burmistrz pytany o to, czy planuje w przyszłości ustawienie osobnych pojemników na tekstylia na osiedlach zaznacza, że nie ma to racjonalnego uzasadnienia ponieważ tekstyliów jest stosunkowo niewiele w porównaniu z innymi odpadami.
Piekoszów
Teresa Jakubowska, burmistrz miasta i gminy Piekoszów przypomina, że nowa frakcja odpadów ma trafiać do Punktu Selektywnej Zbiórki Opadów Komunalnych przy ul. Recyklingowej. Nie wyklucza jednak, że w przyszłości wdrożone zostanie inne rozwiązanie.
– Jest to nowa sytuacja. Dlatego jest to rozwiązanie doraźne. Myślę jednak, że w przyszłości spróbujemy umożliwić mieszkańcom inny sposób dostarczania tekstyliów. Tak aby znaleźć najdogodniejsze rozwiązanie – stwierdza.
Sandomierz
W Sandomierzu, w najbliższym czasie nie będzie dodatkowych pojemników w altanach śmietnikowych na tekstylia, których od 1 stycznia nie można już wyrzucać razem z odpadami zmieszanymi. Miasto nie przewiduje również możliwości odbioru tej frakcji wprost od mieszkańców. Jak powiedziała Angelika Kędzierska, sekretarz miasta, byłyby to dodatkowe koszty, które mogłyby obciążyć mieszkańców i cały system gospodarki odpadami.
– Jeżdżenie po pojedyncze ubrania i inne tekstylia jest ekonomicznie nieuzasadnione i może generować ogromne koszty – dodała sekretarz.
Angelika Kędzierska przypomina, że na terenie Sandomierza w wielu miejscach stoją pojemniki różnych organizacji, które zbierają używaną odzież i podobne wyroby, można więc posiłkować się nimi. Podstawowym rozwiązaniem jest Punkt Selektywnej Zbiorki Odpadów Komunalnych przy ul. Przemysłowej, gdzie wszyscy mieszkańcy mogą przywozić tekstylia. PSZOK Jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 11 do 17, a w soboty od 9 do 14.
Staszów
W Staszowie w altanach śmietnikowych będą ustawione nowe kontenery z napisem „tekstylia” do których, zgodnie z nowymi przepisami, można będzie wyrzucać np. odzież. Mieszkańcy domów jednorodzinnych dostaną worki z takim samym napisem, ale tekstylia będą mogli również składować do własnych pojemników, które odpowiednio oznakują – powiedział burmistrz Leszek Kopeć.
Takie rozwiązanie najwcześniej wejdzie w życie od 1 lutego, ponieważ gmina jest w trakcie rozstrzygania przetargu na operatora wywozu śmieci. Do tego czasu tekstylia można wywozić do Zakładu Gospodarki Odpadkami Komunalnymi w Rzędowie, gdzie znajduje się Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
Burmistrz powiedział, że przy okazji zbierania odpadów gabarytowych również można będzie wystawiać tekstylia.
14 gmin z powiatu sandomierskiego, staszowskiego i opatowskiego zrzeszonych w Ekologicznym Związku Gmin Dorzecza Koprzywianki rozwiązało problem odbioru tekstyliów.
Paweł Rędziak, prezes zarządu tego związku powiedział, że obok pojemnika na odpady zmieszane można wystawiać tekstylia w czarnych workach. Zostaną one zabrane przez firmę zajmującą się odpadami w terminach, które dotyczą śmieci zmieszanych.
Oprócz tego każdy mieszkaniec 14 gmin należących do Ekologicznego Związku Gmin Dorzecza Koprzywianki może przywozić tekstylia do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który znajduje się w Janczycach.
Te rozwiązania dotyczą gmin: Dwikozy, Samborzec, Koprzywnica, Łoniów, Obrazów, Klimontów, Zawichost, Sadowie, Opatów, Lipnik, Baćkowice, Iwaniska , Bogoria i Osiek.
Skarżysko-Kamienna, Ostrowiec Świętokrzyski
W Skarżysku mieszkańcy mogą zawozić tekstylia do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Zdaniem prezydenta Arkadiusza Boguckiego rozdawanie osobnych worków na tę frakcję i późniejsze ich odbieranie podniosłoby koszty wywozu śmieci. Podobne rozwiązanie stosuje Ostrowiec Świętokrzyski. W mieście od początku tego roku działa nowy PSZOK, więc jest możliwość odwiezienia tam odpadów typu ubrania czy buty.
Starachowice
Z kolei Starachowice mają inny pomysł na umożliwienie mieszkańcom oddawania tekstyliów, mówi o nim prezydent Marek Materek.
– Od lat wynajmujemy powierzchnie na terenie miasta firmie, która ustawia specjalne pojemniki na odzież używaną. To rozwiązuje problem odpadów tekstylnych, a dodatkowo miasto zarabia na dzierżawie powierzchni – mówi prezydent.
Włoszczowa, Jędrzejów
We Włoszczowie i Jędrzejowie, tak jak w większości gmin, to mieszkańcy mają obowiązek dowozu tekstyliów do Punktów Selektywnej Zbiórki.