„Buskowianki” będzie dwa razy więcej – w miejscowości Wełecz w powiecie buskim w środę (15 stycznia) zostanie oficjalnie otwarta nowa hala z linią produkcyjną najbardziej znanej wody mineralnej w regionie.
Elżbieta Śreniawska, prezes Uzdrowiska Busko-Zdrój mówi, że inwestycję udało się oddać w zakładanym czasie, po niecałym roku od rozpoczęcia robót budowlanych.
– Hala była gotowa już w październiku, ale trwały m. in. testy wydajnościowe, odbiory. Sprawy organizacyjne sprawiły, że z uruchomieniem czekaliśmy do nowego roku. Budowa nowej hali to pierwszy etap do przeniesienia całej produkcji „Buskowianki” do miejscowości Wełecz – informuje.
Nowa linia produkcyjna umożliwia wytwarzanie wody w butelkach plastikowych o różnej pojemności – od 100 ml do 1,5 litra. To także większa wydajność. Założenia są takie, by w ciągu godziny rozlewanych było 9 tysięcy opakowań 1,5-litrowych i 14 tys. 0,5-litrowych.
– To są naprawdę większe wydajności niż dotychczas – mówi Elżbieta Śreniawska. I dodaje, że w 2024 roku spółka sprzedała łącznie 13 mln litrów wody. Prezes spodziewa się, że w tym roku sprzedaż będzie dwukrotnie większa, a w dalszych latach będzie sukcesywnie rosła, bo docelowo w zakładzie planowana jest praca na trzy zmiany. W tym roku produkcja ma jeszcze działać na jedną zmianę.
W planach jest także przeniesienie całej produkcji „Buskowianki” do miejscowości Wełecz. Oznacza to, że tam również docelowo wytwarzana będzie woda w butelkach szklanych, która na razie powstaje w centrum Uzdrowiska, przy ulicy Rzewuskiego w Busku-Zdroju. Elżbieta Śreniawska mówi, że nowa hala jest do tego w pełni przystosowana.
– Będziemy wytwarzać wodę w butelkach 0,33l, tak jak dotychczas, ale myślimy także o pojemności 0,7l, również w wersji wymiennej. Oznacza to kolejne przygotowania. Potrzebujemy m. in. myjni parowej. Niektóre urządzenia przeniesiemy z miejsca obecnej produkcji, inne musimy dokupić. To kolejna duża inwestycja, która nas czeka – zapowiada.
Wybudowanie nowej hali produkcyjnej kosztowało 28 mln zł, z czego 17 mln zł pochodzi z pożyczki z Agencji Rozwoju Przemysłu, którą spółka musi spłacić w ciągu 10 lat.