W całej Polsce, także w województwie świętokrzyskim, gra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W tym roku pieniądze zebrane podczas 33. finału przeznaczone zostaną na wsparcie onkologii i hematologii dziecięcej.
W Kielcach wolontariuszy można było spotkać już od wczesnych godzin porannych. Wśród nich jest m.in. Rafał Polit.
– Kwestuję już od 7.00 godziny. Sprawia mi to przyjemność. W poprzednich finałach nie mogłem brać udziału, ponieważ przebywałem w delegacjach. Teraz jestem już na emeryturze, więc mam dużo wolnego czasu. Ludzie wrzucają datki do mojej puszki. Zazwyczaj nie są to duże sumy, ale zdarzają się też i większe – mówi Rafał Polit.
Wolontariusze, którzy chcą się ogrzać i zjeść coś ciepłego mogą przyjść do Domu Środowisk Twórczych. Tu na nich czekają gorące napoje i kiełbaski z ogniska. Za pomoc wolontariuszom odpowiedzialne są m.in. Aleksandra Madej i Zuzanna Detka.
– W Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy udział biorę po raz trzeci. W tym roku włączyłam się jako służba na bazie dla wolontariuszy w Domu Środowisk Twórczych. Moja praca polega na wspieraniu wolontariuszy, którzy przyjdą się tu ogrzać. Pilnujemy ogniska, na którym można sobie upiec kiełbaskę, rozdajemy też ciepłe napoje – mówi Aleksandra Madej.
– W orkiestrę włączyłam się dopiero po raz pierwszy, ale od wielu lat jestem wolontariuszką przy innych wydarzeniach. Bardzo lubię pomagać ludziom, daje mi to ogromną satysfakcję – przyznała z kolei Zuzanna Detka.
Pieniądze od kilku godzin zbierają m.in. Nikodem Furmańczyk i Filip Kostecki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Cedzynie.
– Bardzo lubię pomagać innym, a zwłaszcza dzieciom, które są chore. Kwestuję razem z koleżanką i kolegą. Pierwsze pieniądze już trafiły do naszej puszki. Ofiarodawcy nie przechodzą obok nas obojętnie, to cieszy – przyznał Nikodem Furmańczyk.
– Podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy kwestuję już po raz drugi. Lubię po prostu pomagać ludziom. Pogoda w tym roku jest lepsza niż rok temu, jest przede wszystkim cieplej. Dlatego myślę, że więcej ludzi wyjdzie na spacer z domu, a przy okazji wrzuci datki do naszych puszek – dodał Filip Kostecki.
Zbiórkę wsparł m.in. pan Kamil.
– Co roku wrzucamy datek do puszki na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Chcemy pomagać, a w tym roku cel jest wyjątkowo szczytny, bo zbieramy pieniądze, by wesprzeć ciężko chore dzieci. Najważniejsze w życiu jest zdrowie, więc warto pomagać – podkreślił pan Kamil.
Na ulicy Sienkiewicza kwestuje m.in. Weronika Pazera z II Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach.
– Kwestuję po raz pierwszy, dlatego że chcę pomagać chorym dzieciom oraz ich rodzicom. Przy chorobach onkologicznych liczy się każdy grosz i każda złotówka. Dlatego postanowiłam, że dziś będę kwestować – mówi Weronika.
Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy można wesprzeć także poprzez włączenie się w licytacje. W Kielcach odbywać się będą na scenach na Rynku i Placu Artystów oraz w galeriach Korona i Echo.
Jednak najwięcej przedmiotów pod młotek pójdzie w Domu Środowisk Twórczych – mówi Jarosław Bukowski, dyrektor placówki.
– Do wylicytowania mamy aż 120 przedmiotów, czyli więcej niż rok temu, kiedy było ich 103. To chociażby skoda octavia, która z orkiestrą gra już po raz 26 i zarobiła bardzo dużo pieniędzy. Wyprodukowano ją w 1962 roku, więc jest autem dużo starszym niż WOŚP. Oprócz tego wylicytować będzie można spotkania z ciekawymi ludźmi, jak np. spotkanie przy kawie z Jackiem Cyganem – zdradza Jarosław Bukowski.
Będzie można także wylicytować obrazy, porcelanę, książki, gobelin z podobizną Fryderyka Chopina, vouchery na masaże, zabiegi rehabilitacyjne, ręcznie robione bransoletki, czy słoik kiszonych ogórków. Cena wywoławcza wszystkich licytowanych przedmiotów wynosi złotówkę.
W regionie świętokrzyskim w orkiestrę włączyło się około 5 tys. wolontariuszy, w Kielcach będzie ich ponad tysiąc. Wolontariuszy na ulicach będzie można spotkać do godzin wieczornych. A WOŚP w Kielcach można będzie także wesprzeć włączając się w licytacje. Te odbędą się m.in. w Domu Środowisk Twórczych, na Rynku, placu Artystów oraz w galeriach: Korona i Echo.
Scena na kieleckim Rynku rozpoczęła granie o godz. 14.00, a na placu Artystów o godz. 15.00. Natomiast główną licytację zaplanowano na godz. 17.00 w Domu Środowisk Twórczych. Tradycyjnie o godz. 20.00 z kieleckiego Rynku wypuszczone zostanie „Światełko do nieba”. W tym roku będzie to widowiskowy pokaz laserów.