Burzliwe konsultacje społeczne dotyczące projektu przebudowy placu Wolności w Kielcach. Spotkanie władz miasta z mieszkańcami odbyło się w poniedziałkowe (3 lutego) popołudnie w Muzeum Zabawek i Zabawy.
Władzom Kielc zależało na tym, aby mieszkańcy zgłaszali swoje uwagi co do wyglądu inwestycji. Jednak najważniejszą kwestią była sprawa parkingu podziemnego i wykorzystania tego terenu jako schronu.
Prezydent Kielc Agata Wojda zaznacza, że konsultacje społeczne są bardzo ważne, gdyż pozwalają na lepsze wysłuchanie opinii mieszkańców. Dodaje, że obecny kształt projektu spowodowany jest przede wszystkim kwestią dostępności funduszy na jego realizację, ponieważ Unia Europejska ani żadne inne środki zewnętrzne nie finansują tego typu zadań.
– Problem, który był dziś najczęściej zgłaszany przez mieszkańców miasta to brak pierwotnie planowanej budowy parkingu podziemnego, mającego zastąpić ten obecnie znajdujący się na placu Wolności. Robimy wszystko co w naszej mocy, aby skrupulatnie i rzetelnie wytłumaczyć fakt, że miasto stoi obecnie przed podjęciem ważnej decyzji – albo uda nam się teraz uzyskać środki konieczne do modernizacji niszczejącego placu w takiej formie, jaka jest przez nas proponowana, albo będziemy zmuszeni odłożyć realizację projektu na nieokreślony czas, a tym samym odnowa tej lokacji nie będzie zagwarantowana – dodaje.
Wśród kielczan, którzy przybyli na konsultacje znaleźli się zwolennicy, jak i przeciwnicy proponowanego przez władze miasta rozwiązania.
– Uważam, że pomysł przebudowy placu Wolności to bardzo dobra inicjatywa. Jako osoba, która mieszka w Kielcach już od ponad trzydziestu lat mogłam obserwować, jak miejsce z roku na rok coraz to bardziej niszczeje, więc plac musi jak najszybciej zostać odnowiony – mówi pani Katarzyna.
– W mojej opinii jest to jedynie rewitalizacja, a nie pełnoskalowa przebudowa. Obecny kształt projektu jest nie do zaakceptowania, przede wszystkim z powodu tego, że zmiana obecnej infrastruktury doprowadziłaby do likwidacji wielu cennych miejsc parkingowych w centrum Kielc, a także znacznie utrudni poruszanie się samochodem w tym rejonie, w wyniku czego najbardziej ucierpią mieszkańcy oraz lokalni przedsiębiorcy – argumentuje pani Anna.
Jednak mieszkańcy dopytują też o alternatywę dla braku miejsc postojowych na obszarze, który będzie wyłączony z parkowania. Według wstępnych planów miałby powstać parking kilkukondygnacyjny przy KCK oraz w pobliżu ulicy Solnej.
Projekt przebudowy placu Wolności oraz ulic do niego przyległych, tj. Ulicy Hipotecznej, Śniadeckich, Słowackiego, Głowackiego i Ewangelickiej zakłada ograniczenie ruchu samochodowego w tym miejscu, a także likwidację istniejącego na płycie placu parkingu na około 300 samochodów. Następnie plac Wolności zostałby podzielony na trzy strefy: strefę zabawy ulokowaną przy Muzeum Zabawek i Zabawy, przeznaczoną dla dzieci, strefę reprezentacyjną biegnącą od pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego do początku ulicy Adama Mickiewicza, a także strefę relaksu z zielenią i fontannami, znajdującą się przy odcinku łączącym ulicę Słowackiego z ulicą Śniadeckich.
Kolejne konsultacje odbędą się w sobotę, 8 lutego o godzinie 11. Swoje uwagi dotyczące przebudowy placu Wolności można zgłaszać na portalu IDEA Kielce.