Gmina Końskie ogłosiła przetarg na remont Glorietty, czyli kamiennej konstrukcji znajdującej się w zespole parkowo-pałacowym. Plac przed monumentem był miejscem, gdzie organizowano uroczystości patriotyczne.
Pałac Małachowskich w Końskich przeszedł w ciągu ostatnich lat gruntowny remont. Tymczasem półokrągła budowla ogrodowa znajdująca się po drugiej stronie drogi krajowej 42 od lat nie poddawana była renowacji, porosła mchem i została zdewastowana przez wandali.
Burmistrz Końskich, Krzysztof Obratański informuje, że oferenci mają czas do 17 lutego na składanie ofert. Termin wydłużono z uwagi na liczne zapytania. Początkowo czas był do 6 lutego.
Gmina otrzymała ponad milion złotych dofinansowania zadania z Polskiego Ładu.
– Glorietta zostanie poddana gruntownej renowacji razem z zagospodarowaniem placyku. W kolejnych latach będziemy chcieli wyremontować pawilony, czyli budynki wchodzące w skład zespołu parkowo-pałacowego – dodaje.
Obecnie do Glorietty prowadzi szpaler tuj, który ma zostać zastąpiony przez krzewy róż.
– Przed monumentem na trawniku powstanie alejka, przy której utworzone zostanie rosarium. Będą zasadzone tam krzewy różnych odmian.
W rosarium umieszczone zostaną też tablice z biografiami cichociemnych spadochroniarzy Armii Krajowej związanych z konecczyzną. Będzie imię i nazwisko i biografia, co będzie pięknym uzupełnieniem tego miejsca – mówi burmistrz
Cichociemni to żołnierze polscy szkoleni w specjalnym ośrodku w Wielkiej Brytanii, a następnie przerzucani samolotami do okupowanego kraju. Do najbardziej znanych należą: Jan Piwnik „Ponury”, Eugeniusz Kaszyński „Nurt” czy Waldemar Szwiec „Robot”.
Burmistrz przypomina, że Glorietta w Końskich została wybudowana w XVIII wieku, za czasów Jana Małachowskiego, podczas tworzenia parku francuskiego. To budowla ogrodowa zamykająca optycznie oś główną zespołu pałacowego, na szczycie której umieszczono kamiennego orła. Plac przed nią zwany „Pod Orłem” był miejscem uroczystości patriotycznych i religijnych. Tam świętowano rocznicę Konstytucji 3 Maja i Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Od nazwy monumentu pochodzi najważniejsza nagroda gminna przyznawana co roku ludziom, którzy mają szczególne zasługi dla gminy na polu kultury, działalności gospodarczej, sportowej, czy społecznej.