Zakup autobusów elektrycznych, zagospodarowanie Doliny Silnicy, modernizacja Amfiteatru Kadzielnia, przebudowa dawnej synagogi przy ul. Warszawskiej, czy zagospodarowanie północnej części Ogrodu Botanicznego – to tylko część inwestycji, które mają być zrealizowane w Kielcach dzięki pieniądzom z kredytu zaciągniętego w Europejskim Banku Inwestycyjnym. Umowę podpisali w piątek (7 lutego) przedstawiciele władz miasta i banku. Kielce pożyczą 224 mln zł.
Najdroższa będzie budowa Inkubatora California wraz z parkingiem wielopoziomowym w rejonie Krakowskiej Rogatki. Ma to kosztować 159 milionów złotych.
Obiekt miał być pierwotnie zlokalizowany na terenie Kieleckiego Parku Technologicznego. Agata Wojda, prezydent Kielc informuje jednak, że lokalizacja budynku została zmieniona, i będzie on wybudowany na terenie parkingu przed biurowcem „Nida”.
– Jest to przestrzeń, która też wymaga infrastrukturalnej i społecznej rewitalizacji. Obszar ten mieści się w sąsiedztwie Wzgórza Karscha, które w tym momencie przechodzi rewolucyjne zmiany. Tymczasem po drugiej stronie mamy widok, który nie napawa optymizmem. Stąd decyzja, aby Inkubator California zbudowano w tym miejscu. Jednocześnie będzie to budynek, w którym pojawi się znaczna liczba ogólnodostępnych miejsc parkingowych – mówi.
![Władze Kielc wzięły kredyt na realizację inwestycji, które zmienią oblicze miasta - Radio Kielce 7.02.2025 Kielce. Konferencja w sprawie podpisania umowy pomiędzy Europejskim Bankiem Inwestycyjnym a Miastem Kielce. Na zdjęciu (od lewej): prezydent Kielc Agata Wojda i wiceprezes EBI, prof. Teresa Czerwińska / Fot. Aleksandra Kwaśniewska - Radio Kielce](https://radiokielce.pl/wp-content/uploads/2025/02/konferencja-Europejski-Bank-Iwestycyjny5.jpg)
Według wstępnych szacunków w budynku ma powstać od 200 do 300 miejsc miejsc postojowych.
Profesor Teresa Czerwińska, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego podkreśla korzystne dla Kielc zasady kredytu.
– Jest to długie, bo dwudziestoletnie wsparcie finansowe z pięcioletnim okresem karencji. Takie możliwości nie są dostępne na rynku banków komercyjnych. Jako instytucja publiczna jesteśmy dumni, że nie tylko budujemy metro w Warszawie, finansujemy tramwaje w Krakowie, Wrocławiu czy obwodnicę Trójmiasta, ale będziemy też i w Kielcach – dodaje.
W ramach pierwszej transzy kredytu do Kielc trafi 112 mln zł. Kolejne kwoty będą przekazywane w zależności od zgłaszanych potrzeb.
Przypomnijmy, że zgoda na zaciągnięcie kredytu przez miasto Kielce w Europejskim Banku Inwestycyjnym zapadła na październikowej sesji rady miasta w 2024 roku. Uchwała w tej sprawie została przyjęta większością głosów rajców przy sprzeciwie całego klubu Prawa i Sprawiedliwości.