Wiedzą już, jak zachować się w niebezpiecznych sytuacjach na ulicy i jak obronić się, w przypadku napadu. W klubie Chikara w Kielcach zorganizowano bezpłatne warsztaty samoobrony dla kobiet.
Była teoria, ale też dużo ćwiczeń, także na przeciwniku. Kobiety biorące udział w kursie zgodnie przyznawały, że rozpoczęcie szkolenia było dobrą decyzją. Pani Ania mówiła, że instruktor pokazuje różne chwyty, a samo szkolenie przynosi wiele wartościowej wiedzy i praktycznych umiejętności. Pani Magda z kolei podkreślała, że chciała być bardziej świadoma swojego ciała i jego możliwości w sytuacji zagrożenia. Kobieta powiedziała, że choć nikt nie życzy sobie sytuacji, w których musiałby skorzystać z samoobrony, to jednak dobrze mieć elementarną wiedzę, jak w niebezpiecznej sytuacji się zachować.
Aspirant Mateusz Augustyn z wydziału kadr i szkoleń Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach powiedział, że o napadach na kobiety nie mówi się, by nie szerzyć paniki, ale niestety zdarzają się one wszędzie.
– Płeć piękna z reguły jest słabsza, kobiety nie zawsze potrafią się obronić, nie wiedzą jak w ogóle to robić. My nie zaczynamy od nauki samej walki, lecz omówienia sytuacji, nauki pewnych reakcji, myślenia, które mogą zapobiec pewnym zdarzeniom. Wskazujemy też, jak się bronić, często w niekonwencjonalny sposób – przyznał.
![Zamiast siły trochę sprytu. Tak bronią się kobiety - Radio Kielce Zamiast siły trochę sprytu. Tak bronią się kobiety - Radio Kielce](https://radiokielce.pl/wp-content/uploads/2025/02/K205788.jpg)
Ernest Miszczyk, prezes klubu Chikara i organizator nauki samoobrony powiedział, że wydarzenie jest odpowiedzią na głosy rodziców, którzy przyprowadzając swoje pociechy na zajęcia, wskazywali potrzebę organizacji szkoleń z samoobrony dla dorosłych.
– To już druga edycja wydarzenia, mamy dużo chętnych, musieliśmy nawet ograniczyć zapisy. Uczestniczki uczą się, jak bronić się przed napastnikiem, wykorzystując bardziej spryt niż siłę. Uczymy też profilaktyki, czyli jak w ogóle unikać takich niebezpiecznych zdarzeń – mówił.
Sobotnie (8 lutego) spotkanie było pierwszym w cyklu. Kolejne zaplanowane są w dwie następne soboty lutego.