O najważniejszych programach dla seniorów oraz osób niepełnosprawnych, nad którymi pracuje obecnie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowała podczas swojej wizyty w Sandomierzu podsekretarz stanu Małgorzata Baranowska.
– Zadaniem resortu jest tworzenie najlepszych warunków, aby seniorzy jak również osoby niepełnosprawne zamiast przebywać w Domach Pomocy Społecznej mogli żyć w swoim otoczeniu, we własnym domu, w którym pomoże im wybrana osoba i dostanie za to pieniądze – poinformowała wiceminister Małgorzata Baranowska.
Takie rozwiązanie przyniesie tzw. ustawa sąsiedzka, która wejdzie w życie w połowie tego roku lub na początku przyszłego.
– Do tej pory seniora często było nie stać na zatrudnienie opiekunki, aby gdzieś z nim wyszła, czy posprzątała w domu. Przeważnie o takie przysługi proszono sąsiadów, którzy robili to bezpłatnie. Dzięki ustawie taka sąsiadka będzie mogła pomagać seniorowi otrzymując za to pieniądze i korzyści będą obopólne – dodała wiceminister.
Małgorzata Baranowska mówiła także o nowych rozwiązaniach w zakresie asystencji osobistej. Osoba niepełnosprawna będzie mogła wybrać sobie osobę zaufaną, aby pomagała we wszystkich sprawach życia codziennego, ale nie będzie to mógł być członek rodziny. Asystent pomoże osobie niepełnosprawnej pójść do kina, do teatru, a jeśli jest ona zatrudniona, to również zawiezie i odwiezie z pracy. Specjalna komisja przydzieli odpowiednią ilość godzin asystencji osobistej. Te rozwiązania również zaczną obowiązywać w połowie roku lub na początku 2026.
Michał Skotnicki, wicewojewoda świętokrzyski powiedział, że zapotrzebowanie na ten program jest w regionie bardzo duże. Usługi oszacowano na 140 mln zł, do tej pory otrzymano na ten cel 80 mln zł i te pieniądze trafiły do samorządów, aby osoby niepełnosprawne i w wieku senioralnym mogły funkcjonować w społeczeństwie.