Grupowe zwolnienia oraz optymalizacja kosztów. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie czekają spore zmiany. Władze Kielc chcą, aby system opieki społecznej był mniej kosztowny, a zarazem bardziej wydajny. Pierwszym krokiem jest utworzenie osobnego wydziału w urzędzie miasta, który ma być odpowiedzialny wyłącznie za politykę społeczną. Kolejnym – zmniejszenie liczby etatów o 100.
Agata Wojda, prezydent Kielc wskazuje, że w kieleckim MOPR-ze pracuje najwięcej osób spośród wszystkich miejskich instytucji. Stwierdza przy tym, że Kielce, na tle innych miast w Polsce o porównywalnej wielkości i zakresie świadczonych usług związanych z opieką, wydają najwięcej na pomocą społeczną. W 2023 roku było to ponad 14 proc. budżetu miasta.
– Przeprowadzony w ostatnich miesiącach audyt uwidocznił kilka elementów organizacji tego systemu. Przede wszystkim duża część pieniędzy przeznaczana na opiekę społeczną jest wydawana na obsługę administracyjną. Pod tym względem zajdą największe zmiany. Naszym priorytetem nie jest oszczędzanie na usługach świadczonych na rzecz kielczan, ale by przyłożyć większą uwagę i zapewnić wsparcie frontowym pracownikom MOPR-u, którzy pracują bezpośrednio w terenie – mówi.
Główne zmiany mają dotyczyć zmniejszenia liczby stanowisk kierowniczych. Agata Wojda dodaje, że audyt wykazał także, że w pewnych kwestiach działania MOPR-u oraz urzędu miasta dublowały się. Mowa tu m.in. o prowadzonych inwestycjach, pozyskiwaniu unijnych dofinansowań czy działaniach związanych z prowadzeniem dialogu społecznego. Rozwiązaniem tego problemu ma być utworzenie całkowicie nowego wydziału w magistracie, czyli Wydziału Polityki Społecznej i Profilaktyki Zdrowotnej, który swoją pracę rozpocznie jeszcze w tym miesiącu oraz przeniesienie kilkunastu pracowników MOPR-u do magistratu, a także grupowe zwolnienia.
![Grupowe zwolnienia i oszczędności. Kielecki MOPR czeka rewolucja - Radio Kielce 10.02.2025. Kielce. Urząd Miasta Kielce. Konferencja dotycząca zmian organizacyjnych w zakresie polityki społecznej. Na zdjęciu: Agata Wojda, prezydent Kielc / Fot. Wiktor Taszłow - Radio Kielce](https://radiokielce.pl/wp-content/uploads/2025/02/5J5A4460.jpg)
Obecnie w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie pracuje ponad 700 osób. Tymczasem władze miasta chcą zmniejszyć liczbę etatów o 100.
– W pierwszej kolejności będą to osoby, które nabyły prawa emerytalne. To też osoby, które mają inne źródło dochodu. Duża część pracowników została także zatrudniona do konkretnych zadań na jakiś czas. W większości przypadków będzie to decyzja związana z nieprzedłużaniem tego typu umów i rozłożeniu ewentualnych obowiązków pomiędzy poszczególnych pracowników. Likwidacja stanowisk obejmie około 40-50 osób. Do urzędu trafi w pierwszym etapie kilkunastu pracowników, którzy trafią do różnych wydziałów – przyznaje.
Prezydent Kielc zapewnia, że zmiany dotyczące miejskiej polityki społecznej nie wypłyną na zmniejszanie liczby klubów seniora lub domów pomocy społecznej.
– Nie chcemy obniżać standardu świadczonych usług. Naszym celem jest jego podwyższanie. Być może w toku zmian nastąpi modyfikacja struktury np. w samych klubach seniora lub w rejonach opiekuńczych, które będą dotyczyć samej organizacji kadry świadczącej usługi. Z całą pewnością priorytetem jest to, aby jakość tych usług wciąż rosła – podkreśla.
![Grupowe zwolnienia i oszczędności. Kielecki MOPR czeka rewolucja - Radio Kielce 10.02.2025. Kielce. Urząd Miasta Kielce. Konferencja dotycząca zmian organizacyjnych w zakresie polityki społecznej / Fot. Wiktor Taszłow - Radio Kielce](https://radiokielce.pl/wp-content/uploads/2025/02/5J5A4540-2.jpg)
Bartłomiej Zapała, zastępca prezydenta Kielc odpowiedzialny m.in. za politykę społeczną, oświatę oraz kulturę podkreśla, że zmiany związane z organizacją pracy MOPR-u są konieczne. Zwrócił przy tym uwagę, że do tej pory MOPR zamiast być jednostką podlegającą ratuszowi sam nadzorował funkcjonowanie 15 innych instytucji.
Jednocześnie wyjaśnia, że nowy wydział w ratuszu ma koncentrować się na potrzebach najmłodszych kielczan, seniorów, niepełnosprawnych oraz osób, które z różnych przyczyń wymagają wsparcia interwencyjnego lub długotrwałego.
– Część pracowników MOPR trafi do Wydziału Inwestycji i Architektury, Biura Rozwoju Miasta, czy do nowego wydziału. Audyt pokazał też, że często te same prace i zadania podejmowały wydziały urzędu miasta oraz komórki organizacyjne MOPR – tłumaczy.
– Te obserwacje zmusiły nas do podejmowania trudnych decyzji. Nie tylko dotyczących zmniejszenia liczby kierowników co wygeneruje liczne oszczędności, ale zmniejszenia zatrudnienia w Miejskim Ośrodku Pomocy w Rodzinie. Mając na uwadze, aby sprawa przebiegła w jak najbardziej cywilizowany sposób z poszanowaniem praw pracowniczych jeszcze dzisiaj do związków zawodowych działających w MOPR wysłane zostanie zaproszenie do konsultacji dotyczycących zwolnień grupowych – zapowiada zastępca Agaty Wojdy.
Przedstawiciele władz miasta zapowiadają, że optymalizacja kosztów oraz zwolnienia mają wygenerować kilka milionów złotych oszczędności. Ile dokładnie? To ma być wiadome w przyszłym roku.