5 marca 2025 r. przypada Środa Popielcowa. W Kościele Katolickim rozpoczyna ona 40-dniowy okres Wielkiego Postu poprzedzający najważniejsze dla chrześcijan święta Zmartwychwstania Chrystusa.
Tego dnia uświadamiamy sobie naszą kruchość i przemijalność, czego znakiem jest posypanie głów popiołem – mówi ojciec Andrzej Włodarczyk, kapucyn z parafii św. Franciszka z Asyżu w Kielcach.
– Myślę, że obecna codzienność nie szczędzi nam takich popiołów w sytuacji, jaka panuje za granicą, gdzie toczy się wojna, w całej tej kruchości świata, jego nieprzewidywalności. To, co mogło nam się kiedyś wydawać pewne, sypie się w popiół. Chcemy czy nie, dotyka nas to, uświadamia naszą kruchość. Mamy jednak wyjątkowy czas Roku Jubileuszowego. Myślą przewodnią i zaproszeniem tego roku jest wezwanie, byśmy byli pielgrzymami nadziei. I pośród tych wszystkich sytuacji, niosących nieraz popiół i beznadzieję, te słowa, byśmy się nie poddawali i mieli w sobie nadzieję, brzmią proroczo – dodaje.
W Środę Popielcową katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych oraz post ścisły, czyli ograniczenie liczby posiłków do trzech w ciągu dnia. Do zachowania postu ścisłego są zobowiązane osoby między 18. a 60. rokiem życia. Msze święte w kościele św. Franciszka z Asyżu w Kielcach odbędą się dziś o godzinach: 6.30, 8.00, 10.00, 12.00, 17.00, 18.30 i 20.30.
Wielki Post to czas, w którym katolicy nie organizują i nie uczestniczą w zabawach. Podejmują także określone postanowienia i wyrzeczenia.
– Zachęcam, aby zamiast odmawiać sobie czegoś prostego, że np. nie zjem cukierka, może jednak zjeść tego cukierka, ale sięgnąć także po żywe słowo Boga, po Pismo Święte, które ma moc przemiany naszego myślenia. Św. Paweł pisał do Rzymian, wspólnoty chrześcijańskiej, która doświadczała prześladowań: „weselcie się nadzieją”. Czy jego słowa były nadużyciem? Może były po prostu ukazaniem innego spojrzenia na to, co mogło ich pognębić i odebrać sens życia. Sięgajmy zatem po słowo Boga, po dar modlitwy, a nade wszystko po życie w łasce. Po to jest okres Wielkiego Postu, by zmieniać nasze myślenie, sposób funkcjonowania, abyśmy wzrastali w Bogu, który zaprasza nas do przyjaźni ze sobą – dodaje o. Andrzej Włodarczyk.
W okresie Wielkiego Postu w kościołach odbywają się nabożeństwa pasyjne, czyli drogi krzyżowe i Gorzkie Żale.
W kościele św. Franciszka z Asyżu w Kielcach w nabożeństwach drogi krzyżowej można uczestniczyć w każdy piątek po mszach o godzinie 8.00 i 18.30 oraz o godzinie 17.45 (nabożeństwo dla dzieci).