Marsze Katyńskie, wystawy, rozmowy, projekcja filmu, a także koncert – wszystko, by upamiętnić ofiary Zbrodni Katyńskiej. W tym roku przypada 85. rocznica mordu, którego dopuściły się władze sowieckie.
Marek Jończyk z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej podkreśla, że przedwojenne województwo kieleckie w wyniku działań rosyjskich służb poniosło olbrzymie straty.
– Aż 11 proc. ogółu zamordowanych to są właśnie ludzie związani z przedwojennym województwem kieleckim przez fakt urodzenia w naszym regionie, bądź pełnienia służby wojskowej w naszych jednostkach wojskowych, znajdujących się na terenie Kielecczyzny, bądź związani z tym regionem poprzez wykonywaną pracę. Pamiętajmy, że większość zamordowanych to byli żołnierze rezerwy Wojska Polskiego, ale również trzeba tu zwrócić uwagę na najliczniejszą grupę zawodową wśród zamordowanych, jaką byli funkcjonariusze policji państwowej. Według dzisiejszych ustaleń, liczba ofiar zbrodni katyńskiej z przedwojennego województwa kieleckiego to 2354 osoby. Ta liczba oczywiście podlega weryfikacji, pojawiają się nowe nazwiska – zaznacza.

Oficjalne wydarzenia
Te dane pokazują, jak ważne dla mieszańców naszego regionu powinny być wydarzenia związane z obchodami 85. rocznicy zbrodni katyńskiej. Dr Robert Piwko, naczelnik kieleckiej delegatury IPN zaznacza, że program jest bogaty i skierowany do osób w różnym wieku.
– Zacznę od wydarzenia, które jest najmniejsze, najbardziej kameralne i będzie się odbywało w zadumie i refleksji. Mówię o spotkaniu 13 kwietnia na Cmentarzu Partyzanckim w Kielcach, o godz. 10.00. W małej asyście wojskowej, z towarzyszeniem biało-czerwonych flag, przedstawiciele instytutu, Rodzin Katyńskich, ale także wszyscy kielczanie, którzy będą o tym dniu pamiętać, złożą kwiaty, zapalą znicze, odmówią modlitwy za pamięć tych, którzy zostali zamordowani w kwietniu i maju 1940 roku – zapowiada.
Oficjalny charakter będzie też miało spotkanie upamiętniające Ofiary Zbrodni Katyńskiej z regionu świętokrzyskiego przed pomnikiem Trzech Krzyży w Hucie Szklanej. Zaplanowano je na 25 kwietnia, na godz. 11.30.
Koncert na inaugurację
Kwiecień, jako miesiąc pamięci o zbrodni katyńskiej, zainauguruje koncert w hołdzie ofiarom tej zbrodni pt. „Tatuś Wasz jest w Rosji…” w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach. Odbędzie się 4 kwietnia, o godz. 17.00. Agnieszka Wiecha, wicedyrektor placówki zwraca uwagę na zaangażowanie uczniów.
– Dostaliśmy teksty historyczne, a także listy pisane przez Rodziny Katyńskie. Do tych dokumentów historycznych dwóch naszych uczniów – Adam Nowakowski i Paweł Cedro skomponowali muzykę. Oprócz tego, w repertuarze koncertu znajdą się aranżacje utworów muzycznych, m.in. „Ballada katyńska” Jacka Kaczmarskiego, „Katyń 1940. Ostatni list” Lecha Makowieckiego. To będą utwory wokalno-instrumentalne. Zagra je na naszej scenie dość duży, prawie 20-osobowy zespół instrumentalny, partie wokalne wykona Grzegorz Stachera. Będziemy mieć też narratorów, którzy będą prezentować teksty dokumentów i listów. Będą to: Maria Stachera, Grzegorz Stachera i Aniela Wybraniec – wymienia.
Wstęp na koncert jest bezpłatny. Może w nim wziąć udział każdy zainteresowany. 7 kwietnia zostanie powtórzony, ale tym razem będzie skierowany do młodzieży szkolnej.
Marsz ulicami miasta
Jolanta Kulińska, wiceprezes Stowarzyszenia Kielecka Rodzina Katyńska zwraca uwagę także na dwa Marsze Katyńskie – w Busku-Zdroju i w Kielcach.
– Jestem bardzo szczęśliwa, że już 10 raz ten marsz przejdzie przez Kielce, natomiast w Busku przejdzie po raz dziewiąty. Oba bardzo różnią się od siebie. Tym w Busku zawiaduje Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Patria”. W Kielcach zwykle mamy obfitość gości i marsz ma inny charakter. Oba są ważne. Dlaczego? Dlatego, że może jeśli przejdziemy przez Kielce, to więcej osób na chwilę się zastanowi, dlaczego idziemy, dlaczego w taki sposób chcemy upamiętnić te ofiary – mówi.
Jolanta Kulińska ma nadzieję, że w marszach i w innych wydarzeniach udział weźmie jak największa grupa młodych osób.
– W szkole nie ma miejsca, by dużo mówić o zbrodni katyńskiej, natomiast taka lekcja będzie wspaniałym dodatkiem do lekcji – podkreśla.
Zbrodnia katyńska
13 kwietnia 1943 roku o zbrodni dokonanej przez Sowietów usłyszał cały świat. Tego dnia Niemcy ogłosili informację o odkryciu w lesie pod Katyniem grobów polskich oficerów. Trzy lata wcześniej, wiosną 1940 roku, na mocy decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego, zamordowano blisko 22 tys. jeńców wojennych zatrzymanych po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski we wrześniu 1939 roku. Byli wśród nich żołnierze Wojska Polskiego, profesorowie, lekarze, prawnicy, inżynierowie. W 2007 roku Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Kalendarz wydarzeń:
– 4 kwietnia (piątek), godz. 17.00 – Koncert w hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej „Tatuś Wasz jest w Rosji…” w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach. Wstęp wolny. Koncert zostanie powtórzony w poniedziałek, 7 kwietnia, o godz. 12.00 dla grup szkolnych;
– 8 kwietnia (wtorek) – IX Marsz Katyński w Busku-Zdroju. Marsz rozpocznie się pod Pensjonatem „Sanato”. Uczestnicy przejdą Parkiem Zdrojowym, al. Adama Mickiewicza ku miejscu pamięci ofiar II wojny światowej, znajdującym się w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 1;
– 11 kwietnia (piątek), godz. 11.00 – X Kielecki Marsz Katyński. Uroczystości rozpoczną się na Placu Artystów w Kielcach. Następnie uczestnicy przejdą ul. Sienkiewicza, Dużą, Jana Pawła II, Krakowską, al. Legionów, Gagarina do Skweru Pamięci Ofiar Katynia, gdzie odbędą się główne obchody 85. rocznicy Zbrodni Katyńskiej;
– 13 kwietnia (niedziela), godz. 10.00 – złożenie wiązanek i zniczy na Cmentarzu Partyzanckim w Kielcach przed Pomnikiem Katyńskim oraz Pomnikiem Sybiraków;
– 25 kwietnia (piątek), godz. 11.30 – spotkanie upamiętniające Ofiary Zbrodni Katyńskiej z regionu świętokrzyskiego przed Pomnikiem Trzech Krzyży w Hucie Szklanej;
– 10 kwietnia (czwartek) – dodatek prasowy Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej i dziennika „Echo Dnia” zatytułowany: „Prawdy nie da się rozstrzelać”;
– 10 kwietnia – godz. 17.00 – wykład Marka Jończyka „Katyńska zbrodnia ludobójstwa” w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach;
– 22 kwietnia (wtorek), godz. 18.00 – projekcja filmu „Katyń” w reż. Andrzeja Wajdy. Inauguracja X Przeglądu Filmów Fabularnych „Historia w filmie”;
– 23 kwietnia (środa), godz. 17.00, Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” w Kielcach – rozmowa z dr. hab. Witoldem Wasilewskim na temat kształtowania się pamięci o Zbrodni Katyńskiej;
– 29 kwietnia (wtorek), godz. 17.00 – wykład Marka Jończyka „Zbrodnia katyńska na mieszkańcach ziemi sandomierskiej” w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Długosza w Sandomierzu.