Podglądanie ptaków, koników polskich, a także wyjątkowego nadnidziańskiego krajobrazu – w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach w tym sezonie na odwiedzających czekać będzie nowa atrakcja turystyczna.
– To ścieżki przyrodnicze, które pracownicy ośrodka przygotowali, by umożliwić gościom przybywających do Umianowic poznawanie ich największych uroków – zapewnia Tomasz Hałatkiewicz, dyrektor Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.
– Wychodzimy z takiego założenia, że z jednej strony trzeba przyrodę chronić, a z drugiej chcemy ją pokazywać, nie zagradzać i uniemożliwiać dostęp do tych pięknych obszarów. Zależy nam na tym, by uwrażliwiać na przyrodę i edukować ludzi, jak w miejscach cennych przyrodniczo powinni się zachowywać – mówi.
Ścieżki, każda o długości około kilometra, prowadzą trzema różnymi szlakami. Każda wychodzi z ośrodka i każda też ma nieco inny charakter. Pierwsza z nich kończy się przy rozlewiskiem, które zostało odtworzone w ramach projektu renaturyzacji śródlądowej delty rzeki Nidy.
– Nad tym rozlewiskiem wybudowaliśmy czatownię do obserwacji ptaków. Jest ona usytuowana wśród trzcinowisk i zarośli, przez co nie przeszkadzając ptakom, będzie można je obserwować. Tej wiosny już przyleciały do nas żurawie, ale też wiele ptaków pływająco-brodzących, na przykład łabędzie i czaple – mówi.
Druga ścieżka przebiega wzdłuż estakady kolejki wąskotorowej. Spacerując po drewnianej kładce, będzie można niejako „zanurzyć się” w starorzeczach. Ścieżka prowadzić będzie na łąkę, gdzie co roku pasą się koniki polskie.
Najdłuższa, trzecia ścieżka prowadzi najpierw wzdłuż kolejki, później alejami wierzbowymi do śródlądowej delty rzeki Nidy. Tam powstała drewniana wieża widokowa, z której można przyglądać się przyrodniczym atrakcjom Ponidzia, m.in. Garbowi Pińczowskiemu, starorzeczom, lasowi łęgowemu i krajobrazom rolniczym.
Ze ścieżek edukacyjnych korzystać będzie można już w maju.