16 aranżacji stołów inspirowanych literaturą polską można oglądać na wystawie zorganizowanej w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Sandomierzu.
Każdy stół ma swoją symbolikę nawiązując do bohaterów danej pozycji literackiej. Dotyczy to zarówno doboru dekoracji, jak i zastawy, serwetek oraz menu, które opisano na każdym ze stołów- powiedział nauczyciel Krzysztof Jonaszek, jeden z głównych organizatorów wystawy.
Gabriela Fiutowska i Julia Sowińska prezentowały stół pt. „Balladyna” oparty na utworze Juliusza Słowackiego. Powiedziały, że poprzez odpowiedni wystrój chciały jednocześnie pokazać mroczność ale i elegancję oraz królewskość. Nie mogło zabraknąć w tym przypadku malin i mchu, w nawiązaniu do miejsca akcji.
Maja Mroczek, uczennica Szkoły Podstawowej w Obrazowie wraz z koleżankami przygotowała aranżację stołu do „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Powiedziała, że na lekcji języka polskiego omawiane były fragmenty tego utworu, który przypadł jej do gustu. Jako symbolikę uczennice wykorzystały krajobrazy Soplicowa, czyli motywy roślinne, grzyby w odniesieniu do grzybobrania, a ponieważ w poemacie jest wzmianka o sadzie stąd także motyw jabłkowy w aranżacji stołu. Uczennice prezentujące stół ubrane były w stylistyce Zosi z „Pana Tadeusza”.
Pomysłodawczynią cyklu wystaw pt. Uroda stołu jest Urszula Chabel, prezes Klubu Miłośników Sandomierskiej Marmolady, która powiedziała, że kreatywność uczniów bardzo się jej podoba. W tym roku temat był trudny, a i tak młodzież wykazała się dobrymi i ciekawymi pomysłami. Dodała, że cieszy ją pasja, jaką mają młodzi ludzie, bo każdy stół powinien o czymś opowiadać- stwierdziła.
Na wystawie jeden ze stołów inspirowany jest m.in twórczością sandomierskiego pisarza Michała Śmielaka, autora poczytnych kryminałów, inny dedykowany jest twórczości Wiesławy Karczewskiej- Grabias, która napisała kilka książek, w których pojawia się Sandomierz.
Obydwoje autorzy są absolwentami Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Sandomierzu. Jest też stół dedykowany mediom. Dekoracją jest tam m.in zastawa z serii „Ptasie Radio”, płyty winylowe, mikrofony, w tym ten z logo Radia Kielce. Wystawę można zwiedzać bezpłatnie od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 13, do 7 kwietnia.