Całonocny wysiłek fizyczny połączony z rozważaniem męki Pańskiej – przed nami kolejna edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. W tym roku odbywa się pod hasłem: „Idź”. W województwie świętokrzyskim do wyboru są dwa terminy: 4 i 11 kwietnia oraz prawie 30 tras. Aż 16 z nich dotrze na Święty Krzyż.
Pierwsze grupy wyruszą w najbliższy piątek, 4 kwietnia. To Ostrowiec Św., Starachowice i Kielce, gdzie wymarsz poprzedzi msza św. o 18.30 w parafii św. Franciszka z Asyżu. Wszystkie te grupy będą zmierzały do sanktuarium relikwii drzewa krzyża świętego na Łyścu – zapowiada Łukasz Skórski, lider wojewódzki Ekstremalnych Dróg Krzyżowych.
– Zawsze mówimy, że trzeba przygotować się do tego marszu fizycznie i zabrać rzeczy, które zapewnią nam komfort i bezpieczeństwo, jak ciepłe ubranie, wygodne buty, latarka, żywność. Ale na pewno trzeba zabrać ze sobą także chęci i wiarę. Wędrówka odbywa się w nocy, w ciemności, odległość jest znacząca i wynosi od 30 km wzwyż. Udział w takim wydarzeniu jest więc wyzwaniem, ale w założeniu ma być przede wszystkim czasem spotkania z Bogiem i refleksji– dodaje.
5 kwietnia, w sobotę o 6.00 rano w bazylice na Świętym Krzyżu pielgrzymów powita biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz i rozpocznie się msza święta.
Kolejne grupy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej wyruszą w przyszły piątek, 11 kwietnia. Tego dnia można się wybrać w trasę z: Opatowa, Klimontowa, Goźlic, Sandomierza, Staszowa, Buska-Zdroju, Kielc, Domaszowic, Wąchocka, Iłży i Skarżyska-Kamiennej. Większość z nich także zmierza na Święty Krzyż, ale niektóre dotrą także do sanktuariów w Ożarowie, Sandomierzu, albo Sulisławicach.
– Trasy są przygotowywane przez liderów rejonowych. Każdy z nich ma obowiązek sprawdzić daną trasę, by ustalić, czy nie wystąpiły jakieś warunki uniemożliwiające przejście tym szlakiem. Trasy są nieoznakowane, z wyjątkiem tych, które wiodą na Święty Krzyż, ponieważ tam poruszamy się szlakiem turystycznym, przeważnie czerwonym. Idziemy na własną odpowiedzialność. Nie gwarantujemy zabezpieczenia medycznego, czy innego. W razie sytuacji kryzysowej, jesteśmy zdani na siebie – wyjaśnia Łukasz Skórski.
Swoje uczestnictwo w wybranej trasie można zgłosić poprzez stronę www.edk.org.pl.
Na tej stronie są także dostępne rozważania do poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej oraz mapa danego szlaku. Zgłaszając się przez internet, będzie można także otrzymać rozważania w formie papierowej i odblask. Najdłuższa trasa wiedzie z Klimontowa na Święty Krzyż. Liczy 48 kilometrów.