W Szpitalu Specjalistycznym w Sandomierzu, po gruntownej modernizacji, otwarto w środę (2 kwietnia) pracownię tomografii komputerowej. Remontu wymagały pomieszczenia. Poza tym, szpital za 4,5 mln złotych kupił nowy tomograf. Pieniądze na ten cel pochodziły z ministerstwa zdrowia.
Marek Tombarkiewicz, dyrektor szpitala w Sandomierzu wyjaśnia, że nowy tomograf to sprzęt „z górnej półki”, z podwójnym promieniowaniem. Dodaje, że takich aparatów jest obecnie 6 lub 7 w całej Polsce. Teraz w lecznicy pracować będą dwa tomografy: starszy, 3-letni oraz nowy, dzięki czemu zmniejszą się kolejki na badania.
Małgorzata Kołeczek, kierownik Zakładu Radiologii w sandomierskim szpitalu powiedziała, że dzięki nowemu tomografowi wykonywane będą badania, których wcześniej lecznica nie była w stanie realizować. Należy do nich tomografia serca i tętnic wieńcowych. Oprócz tego, aparat wykorzystywany będzie do badania pacjentów z dną moczanową, chorobami reumatologicznymi i z kamicą nerkową.
W sandomierskim szpitalu otwarto dzisiaj jeszcze jedno miejsce po remoncie. To pracownia RTG, bardzo dobrze wyposażona, z dwoma nowoczesnymi aparatami. Starosta sandomierski Marcin Piwnik podkreślił, że szpital się rozwija i wszystkie pracownie diagnostyczne są już wyremontowane. Jest w nich także dużo nowego sprzętu, dzięki czemu wiele badań można wykonać na miejscu, bez potrzeby jeżdżenia dalej, do innych placówek medycznych. Dzięki podjętym ostatnio inwestycjom, obecnie zakład radiologii w sandomierskim szpitalu składa się z dwóch tomografów, rezonansu, mammografu, ultrasonografu i dwóch aparatów rentgenowskich.
Koszt remontu i wyposażenia pracowni tomografii komputerowej wyniósł prawie 5 mln złotych, a pracowni RTG 2 mln złotych. Większość pieniędzy na ten cel pochodziła z ministerstwa zdrowia.
Otwarcie pracowni poprzedzone było konsekracją kaplicy szpitalnej, która przeszła gruntowny remont, pierwszy po ponad 40 latach. Jej poświęcenia dokonał biskup diecezji sandomierskiej Krzysztof Nitkiewicz, który przewodniczył również mszy świętej.