Inscenizacja koronacji Bolesława Chrobrego zainauguruje tegoroczny sezon turystyczny w Sandomierzu. W tym roku przypada tysiąc lat od tamtych historycznych wydarzeń.
Widowisko przygotowuje Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Mieszkańcy i turyści będą mogli na dwa dni, od 26 do 27 kwietnia, przenieść się w czasie i zobaczyć początki państwa Polan. Do Sandomierza przyjedzie Mieszko I, który będzie przekonywał miejscową ludność do przyjęcia wiary chrześcijańskiej, co będzie dość burzliwe. Oprócz tego, pokazana zostanie misja św. Wojciecha, który zginął w Prusach. Bolesław Chrobry polecił wykupić jego zwłoki, a relikwie przekazać cesarzowi Ottonowi III. W jego postać wcieli się Bartłomiej Szeląg z Chorągwi.
Odtworzony zostanie jednak przede wszystkim Zjazd Gnieźnieński oraz wydarzenia, które doprowadziły do tego, że cesarz wyraził zgodę na koronację Chrobrego. Postać króla odegra Karol Bury, kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, który podkreślił, że formacja ma bardzo bogate doświadczenia w inscenizacjach historycznych. Wygląd poszczególnych postaci zostanie odtworzony na podstawie dzieł malarskich, a sam ich przebieg oparty będzie na kronikach bł. Wincentego Kadłubka, który był związany z Sandomierzem. Kasztelan zaznacza, że cała oprawa wydarzeń będzie bardzo bogata, a dodatkową atrakcją ma być kawaleria Bolesława Chrobrego z kulbakami wzorowanymi na tych z XI wieku. W inscenizacjach w sumie weźmie udział około 80 rekonstruktorów.

Burmistrz Sandomierza Paweł Niedźwiedź powiedział, że za takim sposobem rozpoczęcia sezonu turystycznego przemawia zarówno historia Sandomierza jak i jego rola w dawnym państwie polskim.
– Tu, według najstarszych kronikarzy, była jedna z siedzib Królestwa Polskiego. Korzystając z tych wspaniałych zabytków pamiętających czasy pierwszych Piastów i z tego, że mamy najwspanialszą na świecie grupę rekonstrukcyjną, czyli Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, chcemy zrobić inaugurację, która nawiązuje do najważniejszych wydarzeń z okresu początków państwa polskiego – podsumował.
W zorganizowanie wydarzeń włącza się Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Starostwo Powiatowe w Sandomierzu i Muzeum Zamkowe.
Bolesław Chrobry był koronowany w 1025 roku w archikatedrze gnieźnieńskiej. Uroczystość odbyła się najprawdopodobniej w Wielkanoc, która wówczas przypadała 18 kwietnia. Chrobry zmarł w czerwcu 1025 roku.