Przed Bazyliką Katedralną w Kielcach można oglądać wystawę pt. „Kieleckie pożegnanie Jana Pawła II, 2-8 kwietnia 2005″.
Ekspozycja prezentuje fotografie od dnia śmierci papieża do jego pogrzebu – mówi jej autor Tadeusz Józef Matuszak.
– Te zdjęcia są dla mnie bardzo sentymentalne, pamiętam jak wtedy chodziłem po Kielcach. Zrobiłem około 150 zdjęć. Wystawa prezentuje 43 fotografie, więc może za pięć lat, jak będzie 25-lecie śmierci Jana Pawła II, to zrobimy większą ekspozycję. Mam nadzieję, że te zdjęcia zobaczy młodzież, to pokolenie, które Jana Pawła II w ogóle nie zna – tłumaczy.
Biskup kielecki Jan Piotrowski podkreślił, że to, co Jan Paweł II pozostawił nam w duchowym testamencie, ciągle jest aktualne.
– Przede wszystkim mówił prawdę o życiu, które jest Bożym darem, Bożym dziełem i trzeba się o niego troszczyć. 20 lat temu nieco w jakiejś euforii dziękowaliśmy Panu Bogu za dar osoby Jana Pawła II, w tym było też wiele łez, cierpienia ludzkiego, bo ludzie towarzyszyli Ojcu Świętemu w tym jego konaniu. Natomiast ta wystawa jest dla nas takim przypomnieniem i okazją do zastanowienia się, co robimy z dziedzictwem Ojca Świętego Jana Pawła II – ocenia.
Otwarciu wystawy towarzyszyło kilkudziesięciu kielczan, którzy wspominali papieża – Polaka. Podkreślali, że do dziś gości on w ich sercach i pamiętają jego przesłanie oraz dzień pożegnania sprzed 20 lat. Jeden z naszych rozmówców opowiadał, że był na wszystkich pielgrzymkach Jana Pawła II do Polski. Z kolei pani Anna wspominała, jak śpiewała dla papieża na festiwalu Ad Dei Gloriam.
– To była piękna pieśń, do której słowa ułożyła poetka kielecka Wanda Robak, a muzykę ułożyłam ja. Przeszłam w swoim życiu ciężką chorobę. Modliłam się przez wstawiennictwo Jana Pawła II i papież przyszedł mi z pomocą i mnie od tej choroby uwolnił. Jestem mu bardzo wdzięczna i do końca będę modlić się i przychodzić przed ten pomnik. Od 17 lat regularnie dekoruję go kwiatami – opowiada.
Po otwarciu wystawy biskup kielecki Jan Piotrowski odprawił mszę świętą, w podziękowaniu za pontyfikat papieża – Polaka. Ekspozycja na Placu Jana Pawła II będzie dostępna dla zwiedzających do 15 kwietnia.
Papieża upamiętniali także sandomierzanie. Z okazji 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II władze miasta i powiatu złożyły kwiaty i zapaliły znicze przy pomniku Ojca Świętego na sandomierskich błoniach. Pomnik stoi w miejscu, gdzie papież odprawił mszę świętą podczas swojej pielgrzymki do Sandomierza 12 czerwca 1999 roku. Na godzinę 21.00 w sandomierskiej katedrze zaplanowano czuwanie modlitewne będące wyrazem wdzięczności za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II. Zaplanowano m.in. odczytanie Testamentu Jana Pawła II oraz wspólne odśpiewanie „Barki”. Całość zakończy przejście na błonia, przed pomnik Jana Pawła II. O godzinie 21:37 zabrzmią dzwony.