Klub Perspektywy w radzie miasta zwrócił się do władz miasta z prośbą o reaktywację izby wytrzeźwień w Kielcach. Spowodowane jest to wzrostem liczby osób pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających, które trafiają na szpitalne oddziały ratunkowe.
W 2024 rok na szpitalny oddział ratunkowy w Szpitalu Kieleckim trafiło ponad 1,1 tys. nietrzeźwych pacjentów, a na SOR w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach 1,2 tys.
Anna Mazur-Kałuża z Klubu Perspektywy, a zarazem rzecznik szpitala na Czarnowie informuje, że pacjenci pod wpływem alkoholu albo substancji psychoaktywni bardzo często dezorganizują pracę personelu i przeszkadzają pozostałym pacjentom oczekującym na pomoc.
– Zdaję sobie sprawę w jakiej kondycji finansowej jest miasto. Natomiast można nawiązać rozmowy z ościennymi gminami, aby również partycypowały w kosztach funkcjonowania takiej izby wytrzeźwień. Na SOR w szpitalu na Czarnowie nie trafiają tylko kielczanie. Dlatego gdyby udało się przekierowywać większą liczbę osób pod wpływem alkoholu do izby wytrzeźwień, wówczas na szpitalnych oddziałach ratunkowych sytuacja by się znacznie poprawiła – dodała Anna Mazur-Kałuża.
Katarzyna Zapała, radna Koalicji Obywatelskiej przyznaje, że temat jest wielowątkowy i wymaga wnikliwej analizy finansowej. Jak mówi, w Kielcach przy ulicy Żniwnej działa punkt interwencji kryzysowej, do którego są przewożone osoby pod wpływem alkoholu.
– Nie wiem, czy powstanie kolejnej instytucji i de facto powielenie tego, co już działa przy ulicy Żniwnej jest dobrym kierunkiem. Może należy rozwinąć zakres prac samego punktu interwencji kryzysowej – dodała Katarzyna Zapała.
Propozycja reaktywacji izby wytrzeźwień w Kielcach jest na pewno do rozważenia, ponieważ kielecki szpitalne oddziały ratunkowe borykają się z problemem nietrzeźwych pacjentów – przyznał Marcin Stępniewski z klubu Prawa i Sprawiedliwości.
– To bardzo ciekawy pomysł i po zapoznaniu się z danymi na pewno będziemy o nim dyskutować. Jeżeli koszty będą akceptowalne, to jak najbardziej będziemy za reaktywacją w Kielcach izby wytrzeźwień – dodał Marcin Stępniewski.
W 2024 roku świętokrzyska policja do wytrzeźwienia zatrzymała prawie 4,6 tys. osób.
Izba wytrzeźwień w Kielcach została zlikwidowana w 2010 roku. Wówczas roczny koszt jej działania kosztował 1,5 mln zł.