Rekonstruktorzy, przedstawiciele służb mundurowych, członkowie rodzin oraz młodzież – m.in. te grupy wzięły udział w 10. Marszu Katyńskim, który przeszedł w piątek (11 kwietnia) ulicami Kielc. Wydarzenie wpisało się w program upamiętnienia 85. rocznicy zbrodni katyńskiej.
W pochodzie, który w samo południe wyruszył z placu Artystów, nie mogło zabraknąć uczniów z klas mundurowych. Swoich przedstawicieli miał Zespół Szkół Mechanicznych w Kielcach.
– Dla nas, uczniów klasy mundurowej ma znaczenie, żeby pamiętać o takich wydarzeniach, w których zginęli ważni dla nas oficerowie – mówił Norbert.
– Jesteśmy tu, by uczcić pamięć tych wszystkich oficerów oraz ludzi, którzy walczyli także za naszą wolność – dodał Mikołaj.

Agnieszka Zawierucha, wychowawcza klasy mundurowej II LO mówiła, jak ważne jest, by w codziennym pędzie zatrzymać się i pomyśleć o historii.
– Pochłonięci sprawami codziennymi, zapominamy, co się wydarzyło dawno temu. Nasza młodzież uczestniczyła we wzruszającym koncercie „Tatuś Wasz jest w Rosji…” w Szkole Muzycznej, a dziś jesteśmy tutaj, na marszu. To ważna lekcja. Te obchody powinny być co roku, by każdy mógł sobie przypomnieć, albo dowiedzieć się o tym, co się wydarzyło w Katyniu – zaznaczyła.
Skalę ludobójstwa, którego dopuścili się sowieci wiosną 1940 roku, pokazują nie tylko liczby. Dr Robert Piwko, naczelnik delegatury IPN w Kielcach, zwrócił uwagę także na straty społeczne.
– Sama liczba, według wstępnych szacunków, bo cały czas nie znamy pełnego ogromu tej zbrodni, to około 22 tys. zabitych naszych rodaków. Ale oczywiście nie tylko liczby są ważne. O zbrodni katyńskiej świadczy potencjał, który utraciła II Rzeczpospolita, ale także dzisiejsze państwo Polskie – tłumaczył.

Podczas marszu grupa młodzieży niosła zdjęcia Katyńczyków. Fotografie swoich bliskich prezentowali także członkowie rodzin pomordowanych. Jedną z takich osób była Małgorzata Jędrzejkiewicz, która przypomniała postać swojego dziadka, Tadeusza Ostrowskiego.
– Moja babcia była osobą, która pamięć o nim mocno pielęgnowała. Właściwie nie było dnia, żeby go nie wspominała – przyznała.
Zwieńczeniem marszu była wspólna modlitwa przed monumentem „Sen”, upamiętniającym ofiary stalinowskich zbrodni.
Kolejne uroczystości związane z 85. rocznicą zbrodni katyńskiej odbędą się w niedzielę 13 kwietnia. Na godz. 10.00 zaplanowano złożenie wiązanek i zniczy na Cmentarzu Partyzanckim w Kielcach przed Pomnikiem Katyńskim oraz Pomnikiem Sybiraków.
Organizatorami wydarzeń są: Delegatura IPN w Kielcach oraz Stowarzyszenie Kielecka Rodzina Katyńska.