W Staszowie zainaugurowano obchody 500-lecia nadania praw miejskich. Wydarzenie przyciągnęło wielu mieszkańców oraz zaproszonych gości z regionu.
Uroczystości rozpoczęły się w piątek (11 kwietnia) od sesji rady miejskiej, po której uczestnicy, prowadzeni przez orkiestrę dętą, przeszli na rynek. Tam młodzież odtańczyła poloneza, do którego dołączył burmistrz Leszek Kopeć oraz jego zastępczyni Ewa Kondek.
W trakcie obchodów przy jednej ze ścian zabytkowego ratusza wkopano kapsułę czasu. Wiceburmistrz Ewa Kondek podkreśliła, że będzie to cenna pamiątka dla przyszłych pokoleń.
– W kapsule znalazły się informacje o współczesnym Staszowie, dotychczasowych osiągnięciach miasta oraz przesłanie, by troszczyć się o wspólne dobro. Oprócz listów od władz miasta i Młodzieżowej Rady Miejskiej umieszczono w niej także okolicznościowe medale i monety związane z ważnymi wydarzeniami z historii Staszowa – tłumaczy.

Jubileusz stał się również okazją do oficjalnego otwarcia ratusza po trwającej ponad trzy lata rewitalizacji. Obiekt zyskał nowe funkcje i znacząco zwiększył swoją powierzchnię dzięki adaptacji dotąd niewykorzystanych poddasza i piwnic. Mieszczą się w nim teraz m.in. sale wystawowe, stała ekspozycja judaików i zabytków archeologicznych, Muzeum Ziemi Staszowskiej, kino studyjne, Centrum Informacji Turystycznej, sala spotkań oraz kawiarnia.
– W całej swojej ponad 300-letniej historii ratusz nie przeszedł jeszcze tak gruntownego remontu – powiedział burmistrz Leszek Kopeć. – Dziś staje się sercem miasta, miejscem wydarzeń kulturalnych i licznych inicjatyw społecznych.
Szczególne znaczenie jubileuszu podkreślił wojewoda świętokrzyski Józef Bryk – rodowity staszowianin. Zaznaczył, że choć historia miasta jest ważna, to jeszcze ważniejsza jest jego przyszłość, którą należy odpowiedzialnie kształtować, m.in. poprzez tworzenie nowych miejsc pracy i troskę o środowisko naturalne.
Minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz zwróciła uwagę na zaangażowanie młodzieży.
– To wzruszające, że młodzi ludzie, mimo deszczu i chłodu, uczcili jubileusz narodowym tańcem. To wyraz ich patriotyzmu i więzi z miastem – podkreśliła.
Podczas uroczystej sesji ponad 80 osób otrzymało podziękowania za wkład w rozwój i promocję Staszowa. Wśród wyróżnionych znalazł się m.in. działacz NSZZ „Solidarność” Józef Małobęcki.
– To nie tylko moje wyróżnienie, ale i całej „Solidarności”, którą współtworzyłem w Staszowie. Tym ruchem również wpisaliśmy się w pięć wieków historii miasta – mówił wzruszony.
Wśród gości znaleźli się świętokrzyscy parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, biskup senior diecezji sandomierskiej Edward Frankowski, a prezydenta RP Andrzeja Dudę reprezentował Lucjusz Nadbereżny – prezydent Stalowej Woli.
W ramach obchodów otwarto także wystawę prac Lucyny Gozdek – obrazów oraz ręcznie robionych ozdób choinkowych, które powstają w rodzinnej firmie. Na ekspozycji zaprezentowano również szkło artystyczne z huty szkła Tadeusza Wrześniaka. Zwieńczeniem dnia będzie koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który rozpocznie się o godzinie 18.00 w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji.















