Sandomierski pisarz Andrzej Sarwa obchodzi jubileusz 50-lecia pracy twórczej.
Autor około 250 książek, w tym powieści oraz publikacji o tematyce religioznawczej i botanicznej, rozpoczął swoją literacką drogę od debiutu w II programie Polskiego Radia, gdzie wyemitowano jego trzy wiersze – o czym dowiedział się dopiero od znajomych. Rok później ukazał się jego debiut drukowany, który – jak sam przyznaje – był dla niego niezwykle poruszający.
– To było dla mnie spore przeżycie – po raz pierwszy zobaczyłem swoje nazwisko w druku. Natomiast debiut radiowy zrobił na mnie jeszcze większe wrażenie. Nie przypuszczałem, że uda mi się trafić do radia – wspomina Andrzej Sarwa.
Jego książki ukazywały się w 30 wydawnictwach, w czterech krajach. Kilkanaście prac z dziedziny religioznawstwa i nauk biologicznych zostało włączonych do programów nauczania 36 przedmiotów na 19 polskich uczelniach, a także wykorzystywane są przez studentów w Czechach, Słowacji, USA, Indiach i Iranie. Szczególne zainteresowanie wzbudzają jego opracowania dotyczące eschatologii Kościoła Wschodniego i islamu.
Wśród ulubionych powieści jubilata znajdują się m.in.: trylogia „Tajemnica rodu Semberków”, „Wieszczba krwawej głowy”, „Cmentarz Świętego Medarda”, „Tuman krwawej mgły” oraz „Syn Cienistej Strony”. Akcja jego powieści często rozgrywa się w Sandomierzu lub zawiera odniesienia do miasta.
– Nie da się oddzielić bohaterów moich powieści od Sandomierza, bo to jest moje miejsce – podkreśla autor.
Andrzej Sarwa jest także autorem przewodników po Sandomierzu oraz opracowań lokalnych legend. Za swoją działalność literacką otrzymał liczne nagrody i odznaczenia.