
Papież Franciszek zmarł w Poniedziałek Wielkanocny (21 kwietnia) o godzinie 7.35 w Domu Świętej Marty – podał portal Vatican News.
Informację o śmierci Papieża Franciszka przekazał przed godziną 10 z kaplicy Domu Świętej Marty kard. Kevin Farrell.
– Najdrożsi bracia i siostry, z głębokim bólem muszę ogłosić śmierć naszego Ojca Świętego Franciszka. O godzinie 7.35 tego ranka biskup Rzymu Franciszek powrócił do Domu Ojca – powiedział kard. Farrell. – Całe jego życie tu na ziemi było ofiarowane w służbie Panu i Jego Kościołowi. Uczył nas wiernego życia wartościami Ewangelii, odwagi i uniwersalnej miłości. W szczególny sposób troszczył się o biednych i osoby marginalizowane – dodał. – Z ogromną wdzięcznością za jego przykład prawdziwego ucznia Pana Jezusa powierzamy duszę Papieża nieskończonej miłosiernej miłości Trójjedynego Boga” – zakończył kardynał.
Pontyfikat papieża Franciszka to lata nowych impulsów, otwartych drzwi i szacunku dla drugiego człowieka – mówił ks. Paweł Rytel-Andrianik, szef sekcji polskiej Radia Watykańskiego. Zdaniem kapłana testamentem papieża są słowa niedzielnego błogosławieństwa „Urbi et Orbi „. Powiedział wtedy, że zmartwychwstanie to życie zarówno dziecka w łonie matki jak i osoby starszej. Ks. Paweł Rytel-Andrianik podkreślił, że papież Franciszek szanował każdego człowieka – ubogich, tych którzy uciekali przed wojna, głodem, tych którzy byli marginalizowani. Był z tymi, którzy potrzebowali pomocy.
Po liturgii Wielkiej Niedzieli ojciec święty objechał w papamobile plac Świętego Piotra, pozdrawiając wiernych. To było jego swoiste pożegnacie – dodał ks. Paweł Rytel-Andrianik.

„Do Domu Ojca odszedł dziś Papież Franciszek. W swojej posłudze duszpasterskiej kierował się pokorą i skromnością. Za papieską dewizę obrał słowa swojego zawołania biskupiego: +Miserando atque eligendo+ (+Spojrzał z miłosierdziem i wybrał+). Był wielkim apostołem Miłosierdzia, w którym upatrywał odpowiedzi na wyzwania współczesnego świata” – napisał w poniedziałek na platformie X prezydent Andrzej Duda.
Politycy żegnają zmarłego w poniedziałek papieża Franciszka.
Premier Donald Tusk podkreślił, że był on dobrym, ciepłym i wrażliwym człowiekiem. Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz wspomniał, że Franciszek „otwierał Kościół na nowe czasy z poszanowaniem jego niezmiennych praw”.
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia napisał: „Papież Franciszek nie żyje. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie”. Zaś marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska przekazała na swoim profilu: „Zmarł Papież Franciszek. Niech spoczywa w pokoju”.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak również upamiętnił papieża Franciszka na swoich mediach społecznościowych. „Żegnamy Ojca Świętego Franciszka. Papieża w trudnych czasach. Cześć Jego Pamięci!” – czytamy w jego wpisie.
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podkreśliła, że papież Franciszek wniósł do Kościoła „ducha otwartości, dialogu i bliskości z drugim człowiekiem”. „Pokój Jego duszy” – napisała na X.
Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak podkreślił, że zapamiętał Franciszka jako niezwykle skromnego człowieka. „Niech spoczywa w pokoju” – dodał.
Biskup Buenos Aires Jorge Mario Bergolio został w 2013 roku wybrany pierwszym amerykańskim papieżem. Święcenia kapłańskie otrzymał 1969 roku, w 1973 roku złożył ostatnie śluby w zakonie jezuitów. Przez 6 lat był w zakonie prowincjałem. W 1992 roku papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym Buenos Aires, następnie został arcybiskupem tej diecezji. Swoją dewizą biskupią wybrał zawołanie: „Spojrzał z miłosierdziem i wybrał”. W 2001 roku Jan Paweł II mianował biskupa Bergolio kardynałem. Był członkiem Kongregacji ds. Duchowieństwa, Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, a także Papieskiej Rady ds. Rodziny i Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej. Zarówno jako kapłan, biskup, kardynał, jak i papież – Bergolio słynął z surowego, wręcz ascetycznego stylu życia. W swoim pontyfikacie mówił wiele o solidarności społecznej, pomocy migrantom i uchodźcom, do ostatnich chwil życia, także we wczorajszym orędziu Wielkanocnym – apelował o pokój.
Papież Franciszek odwiedził Polskę w 2016 r. Brał wtedy udział w modlitewnym czuwaniu uczestników Światowych Dni Młodzieży. Przypominamy zdjęcia z tego wydarzenia.