W świąteczny poniedziałek rano cały świat obiegła informacja o śmierci papieża Franciszka. Rozpoczął się tym samym okres sede vacante czyli pustego tronu. To bardzo wyjątkowy czas dla całego kościoła z którym związane są różne zwyczaje.
Ks. Sebastian Wieczorek doktor prawa kanonicznego przyznaje, że najważniejszą osobą w okresie od śmierci papieża do wyboru jego następcy można uznać kardynała kamerlinga, który staje wówczas na czele kolegium kardynalskiego.
– Jest to urząd powołany po to, aby dopilnować zabezpieczenia mieszkania papieża, jego dokumentów oraz przełamania pierścienia papieskiego zwanego pierścieniem rybaka. Kamerling jest także odpowiedzialny za zorganizowanie uroczystości pogrzebowych a także za zwołanie kolegium kardynalskiego czyli konklawe. To on także potwierdza zgon papieża i informuje o tym cały świat – wymienia.
Duchowny zaznacza, że niektóre nawet wielowiekowe zwyczaje związane ze śmiercią Ojca Świętego zostały zmienione przez papieża Franciszka w listopadzie 2024 roku. Dotyczy to między innymi potwierdzenia zgonu.
– Do momentu zmian wyglądało to w następujący sposób. Kardynał kamerling trzykrotnie uderzał delikatnie specjalnym młoteczkiem w czoło papieża przywołując go imieniem nadanym podczas chrztu świętego. Jeśli w tym czasie papież nie odpowiedział stwierdzano oficjalnie jego zgon. Obecnie odbyło się to dokładnie tak jak w przypadku śmierci każdego człowieka, a więc śmierć papieża potwierdził lekarz, który także wystawił akt zgonu – wyjaśnia.
Duchowny dodaje, że zmienione zostały także inne zwyczaje.
– Dotychczas po śmierci papieża jego ciało umieszczane było w trumnie z trzech warstw drewna a pierwsze modlitwy przy niej odbywały się w mieszkaniu papieża. Po uroczystościach pogrzebowych trumnę umieszczano w Grotach Watykańskich pod Bazyliką św. Piotra gdzie spoczywali poprzednicy zmarłego papieża. Obecnie ciało papieża zostało umieszczone w dwuwarstwowej drewnianej trumnie, która wystawiona została w domu św. Marty gdzie mieszkał Franciszek. Zgodnie z jego wolą, zostanie on pochowany w bazylice Matki Bożej Większej – wyjaśnia.
W środę (23 kwietnia) o godz. 9.00 odbędzie się ceremonia przeniesienia w procesji trumny z ciałem Franciszka z kaplicy Domu Świętej Marty do bazyliki Świętego Piotra. Tam wierni będą mogli oddać hołd papieżowi.
Uroczystości pogrzebowe papieża Franciszka odbędą się w najbliższą sobotę (26 kwietnia) o godzinie 10.00. Mszy przewodniczyć będzie dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re.
Konklawe podczas którego, zostanie wybrany następca Franciszka powinno zostać zwołane w ciągu 15-20 dni od śmierci papieża.