W Sandomierzu rozpoczynają się w sobotę (26 kwietnia) dwudniowe obchody tysięcznej rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski.
Według kasztelana Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej Karola Burego, Sandomierz miał bardzo duże znaczenie dla Chrobrego, ponieważ był to gród obronny skąd rozpoczęła się ekspansja państwa Polan na wschód i na południe. Uroczystości, ze względu na żałobę narodową ogłoszoną przez Prezydenta RP z powodu śmierci papieża Franciszka, będą mieć stonowany charakter.
Sobotni program będzie skoncentrowany na pokazaniu początków państwa.
– Do Sandomierza przyjedzie Mieszko I, aby przekonywać miejscową ludność do przyjęcia wiary chrześcijańskiej, co nie będzie zawsze łatwe. Pokażemy także misję św. Wojciecha – zapowiada Karol Bury.
Inscenizacje rozpoczną się w rynku starego miasta o godzinie 15. Można będzie zobaczyć m.in. uroczyste przyjęcie chrztu przez Polskę, zjazd w Gnieźnie, wjazd cesarza Ottona III i księcia Bolesława wraz z dworem, jak również popisy drużyny pancernej. O godzinie 17.30 obchody przeniosą się na sandomierskie błonia, na plac św. Jana Pawła II, gdzie będą pokazy konnej drużyny książęcej, która o godzinie 21 przejedzie z pochodniami ulicami miasta.
Drugi dzień obchodów (niedziela, 27.04.) poświęcony będzie koronacji Bolesława Chrobrego co, jak zapewniają rekonstruktorzy, będzie mieć niezwykłą oprawę. Inscenizacje przygotowane zostały w oparciu o kroniki bł. Wincentego Kadłubka, patrona Sandomierza i diecezji sandomierskiej.
Organizatorem wydarzeń jest Urząd Miasta przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim w Kielcach.