Adam Leszkiewicz, dotychczas prezes Grupy Azoty, został nowym prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ). Pełnienie obowiązków zacznie 12 maja br.
– Bardzo się cieszę, że mogę zaangażować się, wspólnie z zespołem Polskiej Grupy Zbrojeniowej, w realizację tak istotnych zadań związanych z bezpieczeństwem i obronnością. Deklaruję pełne zaangażowanie w efektywną realizację kluczowych projektów i programów. Także w realizację idei doskonalenia funkcjonowania PGZ, wdrożenie niezbędnych zmian oraz lepszą współpracę z partnerami krajowymi i zagranicznymi z obszaru przemysłu obronnego. Wyzwania są jasno określone, a moim celem, obok rozwoju biznesowego Grupy i zmiany organizacji Grupy Kapitałowej, jest przede wszystkim poprawa relacji z kluczowymi interesariuszami oraz przełożenie dostępnych środków finansowych na konkretne ilości odpowiedniego uzbrojenia. Liczę w tym zakresie na współpracę z partnerami publicznymi i prywatnymi – powiedział Adam Leszkiewicz.
Nowy prezes został wyłoniony w wyniku konkursu, który ogłoszony został 4 kwietnia b.r. – dwa dni po tym, jak dotychczasowy prezes, Krzysztof Trofiniak, po roku na stanowisku, podał się do dymisji. W międzyczasie PGZ zarządzał jeden z członków zarządu, Arkadiusz Bąk.
PGZ to największy w Polsce i jeden z większych w Europie koncernów zbrojeniowych; skupia on najważniejsze polskie firmy zbrojeniowe, jak np. Huta Stalowa Wola, Nitro-Chem czy MESKO.
Adam Leszkiewicz
Absolwent obecnego Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie. Ukończył studia podyplomowe z zarządzania w Małopolskiej Szkole Administracji Publicznej i dziennikarstwa na obecnym Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej.
Menadżer z wieloletnim doświadczeniem w administracji publicznej i biznesie, w tym w spółkach Skarbu Państwa. Posiada kompetencje związane z zarządzaniem organizacją, nadzorem nad kluczowymi procesami i rozwojem. Posiada również umiejętności związane z funkcjonowaniem systemu administracji publicznej oraz współpracy pomiędzy sektorami biznesu i administracji. Był odpowiedzialny za procesy restrukturyzacji i integracji, m.in. Grupy Ciech, przemysłu stoczniowego, Polskiego Holdingu Nieruchomości, Grupy Azoty czy przemysłu spożywczego. Sprawował nadzór nad procesami prywatyzacji kilkuset spółek i przedsiębiorstw Skarbu Państwa, dezinwestycji, restrukturyzacji, zmian modelu organizacyjnego i biznesowego, strategii i innowacji, legislacji oraz dialogu społecznego. W ciągu ostatnich lat związany z branżą chemiczną, logistyczną i budowlaną. Od marca 2024 r. Prezes Grupy Azoty S.A., gdzie wdrożył program działań naprawczych i rozpoczął proces transformacji modelu biznesowego całej Grupy Kapitałowej pod nazwą AZOTY BUSINESS.
W latach 2016-2023 w zarządach spółek z międzynarodowych grup: Steag GmbH i EPH a.s. Wcześniej, w latach 2012-2016 Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny w Grupie Azoty Kędzierzyn. W roku 2015 Prezes Zarządu Grupy Azoty Chorzów. W latach 2014-2016 Przewodniczący Rady Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, obecnie Wiceprzewodniczący Rady na kadencję 2025-27. Członek Rady Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytut Nowych Syntez Chemicznych w Puławach.
W latach 2009-2011 Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, nadzorujący m.in. spółki z branży chemicznej, rolno-spożywczej, nieruchomości i działające na rzecz administracji publicznej. Nadzorował także procesy i projekty prywatyzacyjne, gospodarowanie nieruchomościami SP i wyceny przedsiębiorstw. W grudniu 2007 r. powołany na Podsekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Zastępcę Szefa Kancelarii. Odpowiadał m.in. za standaryzację administracji i majątek oraz Krajową Szkołę Administracji Publicznej.
Posiada uprawnienia do zasiadania w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Był przewodniczącym rad nadzorczych m.in. w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie, CTL Chemol i ZAKSA S.A. Członek rad nadzorczych m.in. w Banku Gospodarstwa Krajowego, Polskim Konsorcjum Chemicznym, Zakładach Azotowych w Chorzowie i Tarnowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.