Geometrii w architekturze Gaudiego poświęcona jest nowa wystawa prezentowana w galerii w wieży ciśnień starachowickiego Muzeum Przyrody i Techniki.
Prace autorstw Marcina Nogi, wykładowcy z Uniwersytetu Radomskiego zostały wykonane w technologii druku 3D i odnoszą się do jednego z najwybitniejszych architektów w Europie, Antonio Gaudiego.
– Zajmuję się łączeniem matematyki ze sztuką i nowoczesnymi technologiami. Wykorzystuję media cyfrowe, idąc śladami prekursorów grafiki komputerowej. Nasi mistrzowie w tej dziedzinie, czyli profesor Adam Romaniuk i profesor Aleksander Olszewski 30 lat temu zaczynali pracę w tej dziedzinie, zajmując się grafiką komputerową. Ja jestem kontynuatorem ich pracy – mówi autor.

Marcin Noga łączy wydruk 3D z matematyką, przekładając teorie matematyczne na język sztuki. Dlatego prezentuje prace, które powstały właśnie w technice wydruku przestrzennego – mówi dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki Paweł Kołodziejski.
– Próbujemy przybliżać sztukę nowoczesną, która może się wydawać dość hermetyczna, jeżeli nie znajdziemy do niej odpowiedniego klucza. Marcin Noga zajmuje się wizualnym zapisem fali radiowej. Przy użyciu różnorodnego sprzętu decyfrował tę falę i znalazł jej specyficzny obraz zarówno w formie płaskiej, jak i przestrzennej – wyjaśnia.
W galerii w wieży ciśnień autor przedstawił prawie 50 prac z ostatnich 10 lat swojej twórczości oraz – premierowo – obelisk pod tytułem Guido Grandi Tree, o wysokości 210 centymetrów wykonany w technice druku 3D. Wystawę będzie można oglądać w Starachowicach do końca czerwca.
Marcin Noga, urodzony w 1975 roku w Radomiu, pracuje na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Radomskiego imienia Kazimierza Pułaskiego od 2001 roku. Prowadzi zajęcia z grafiki komputerowej i fotografii analogowej. W 2019 roku obronił doktorat pod tytułem „Transpozycja fali radiowej na obrazy cyfrowe”. Od 2024 roku jest kierownikiem katedry na tej uczelni. Jego twórczość łączy matematykę, fizykę i informatykę, wykorzystując druk 3D.