W Zamku Królewskim w Sandomierzu można oglądać wyjątkowe znalezisko pochodzące z młodszej epoki brązu. Nazwano je skarbem z Trhovište, od miejsca znalezienia artefaktów, w południowo-wschodniej Słowacji.
Prezentacja składa się z dwóch hełmów z dwiema parami napoliczników i dwoma spiralnymi naramiennikami. Przedmioty datowane są na 1200 rok p.n.e.
– Są to hełmy półkoliste, z grzebieniem o trzech zębach, wykonane z blachy, naprawiane i zdobione w trakcie użytkowania – powiedział Marcin Kapka, rzecznik prasowy Muzeum Zamkowego.

Dodał, że jest to unikatowe odkrycie archeologiczne, ponieważ w całej Europie znanych jest zaledwie ok. 150 tego rodzaju hełmów, dlatego tym bardziej warto odwiedzić wystawę.
– Skarb ten będzie zapewne wielką gratką dla wszystkich miłośników i pasjonatów archeologii – dodał Marcin Kapka.
Wystawa będzie czynna do 17 września. Zabytki archeologiczne zostały znalezione w 2017 roku przypadkowo w lesie, przez prywatną osobę podczas zbierania grzybów. Stanowią obecnie kolekcję Wschodniosłowackiego Muzeum w Koszycach, z którym Muzeum Zamkowe w Sandomierzu rozpoczyna współpracę.
Autorem wystawy jest: Dárius Gašaj, zaś autorami zdjęć: Alica Marková i oraz Dárius Gašaj. Za obróbkę graficzną odpowiada: Júlia Komornická. Organizatorami wystawy są: Wschodniosłowackie Muzeum w Koszycach; Samorządowy Kraj Koszycki; Urząd Ochrony Zabytków Republiki Słowackiej; Koszyce – Miasto Kultury (Portal „Kam do mesta”).