Stefan Żeromski był bohaterem Literackiego Poniedziałku Stacji Wakacje w Radiu Kielce. Autor powieści z okresu Młodej Polski był także publicystą, społecznikiem i działaczem niepodległościowym. Autor książek „Ludzie bezdomni”, „Syzyfowe prace” i „Siłaczka” był czterokrotnie nominowany do Nagrody Nobla, jednak wyróżnienia nie otrzymał.
Przyszedł na świat w zubożałej rodzinie szlacheckiej. Po latach w swoich dziennikach podał konkretną datę i miejsce: „Urodziłem się dnia 14 października 1864 roku we wsi Strawczynie z rodziców Wincentego i Józefy z Katerlów”. Ale w metryce chrztu został wskazany inny dzień i miesiąc, czyli 1 listopada – poinformowała gość audycji, Sylwia Zacharz, kierownik Muzeum Stefana Żeromskiego – oddziału Muzeum Narodowego w Kielcach. Sprytny zabieg zastosowany przez rodziców miał ponoć pomóc w odroczeniu służby wojskowej o cały rok. – Stefan Żeromski zdecydowanie nie był kujonem – dodała. W szkole średniej powtarzał rok aż… trzykrotnie! W związku z poprawką nie mógł przystąpić do matury i zdecydował się na studiowanie weterynarii, gdzie nie było potrzebne świadectwo dojrzałości.
W Stacji Wakacje odwiedziliśmy też miejsca związane z pochodzącym z naszego regionu wybitnym polskim pisarzem. Przyszły autor „Ludzi Bezdomnych” dzieciństwo spędził w jednym z nich, w Ciekotach w Górach Świętokrzyskich. Edukację rozpoczął jako dziewięciolatek w szkole podstawowej w Psarach, do której uczęszczał przez rok, a następnie uczył się w Męskim Gimnazjum Rządowym w Kielcach. Utrzymywał się z udzielania korepetycji. Wojciech Purtak z Centrum Edukacji i Kultury Szklany Dom w Ciekotach opowiedział o zrekonstruowanym dworku postawionym w miejscu, gdzie Stefan Żeromski Mieszkał do 18 roku życia, a także o Szklanym Domu, o którym pisał Żeromski w „Przedwiośniu”. Wójt gminy Masłów opowiedział nam pomniku jakim jest Szkoła Podstawowa w Mąchocicach Scholasterii. Szkoła nosi oczywiście imię Stefana Żeromskiego.
Stefan Żeromski często tworzył pod pseudonimem Maurycy Zych i Józef Katerla. Pisarz posługiwał się jednak także bardziej wymyślnymi pseudonimami. Podpisywał się też „Omżerski” – czyli przestawiał sylaby w swoim własnym nazwisku albo pisał je od tyłu: Iksmoreż . Trzeba przyznać, że te brzmią nietuzinkowo!
Urszula Kinder, rzecznik Muzeum Narodowego Kielcach poinformowała, że, w dawnej willi dyrektora gimnazjum przy ulicy Jana Pawła II w Kielcach, powstanie nowe muzeum Stefana Żeromskiego. Ma być nowoczesne, multimedialne i jako jedyne w kraju, w całości poświęcone twórczości i życiu pisarza.